Facebook Google+ Twitter

Żużlowe zaplecze ciekawe jak nigdy!

Inauguracyjna kolejka żużlowych zmagań na polskich torach zbliża się nieubłaganie. 5 kwietnia, jeśli tylko aura okaże się łaskawa, o pierwsze punkty w tym sezonie powalczą drużyny ekstraligi, I oraz II ligi.

Żużlowiec Lotosu Gdańsk Renat Gafurov (kask niebieski) / Fot. Adam Warżawa /PAPLotos Gdańsk, Stal Rzeszów a może ktoś z dwójki GTŻ Grudziądź - Start Gniezno? Kto będzie wiódł prym w I lidze żużlowej w sezonie 2010? Choć na miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek już wszystko jest jasne, działacze klubów odkryli wszystkie karty i nie mają nic do ukrycia, to jednogłośnego faworyta wskazać jest bardzo ciężko.

Jednym z pretendentów do awansu, a zarazem powrotu do elity polskiego speedwaya jest spadkowicz z nad morza - Lotos Gdańsk. Maciej Polny po spadku z ekstraligi skład zaczął budować od wodza drużyny, sprowadzając utytuowanego trenera - Stanisława Chomskiego. Strategia nowego trenera wskazywała na mieszkanę młodości i rutyny, ze wskazaniem na młodą krew. Sprowadził do zespołu dwóch utalentowanych młodych obcokrajowców - Szweda Thomasa H. Jonassona oraz Czecha Mateja Kusa. Szwed po nienajlepszym sezonie w Stali Gorzów, w Gdańsku zadebiutuje w roli seniora i na jego barkach będzie spoczywała wielka odpowiedzialność. Kus również ma za sobą rok startów wśród najlepszych - w drużynie Unibaxu Toruń. Będzie to z pewnością jeden z najefektywniej punktujących juniortów na zapleczu ekstraligi. Nowymi nabytkami Polnego są również Karol Ząbik, Paweł Hlib oraz Dawid Stachyra. Z pierwszymi dwoma nazwiskami jeszcze niedawno wiązane były ogromne żużlowe nadzieje, jednak obaj zawodnicy gdzieś zatracili się w swoich karierach. Jak pokazały przykłady Tomasza Chrzanowskiego czy Roberta Kościechy, gdański tor służy zawodnikom chcącym się odbudować. Niestety początkowo Karol Ząbik nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu składu, gdyż nadal dręczą go problemy zdrowotne, których nabawił się w zeszłorocznym upadku. Drugą, jakże wielką bolączką prezesa Wybrzeża Gdańsk jest miesięczna dyskwalifikacja przez macierzystą federację żużlową jednego z liderów drużyny - Thomasa H. Jonassona. Pewnymi punktami ekipy Chomskiego będą Magnus Zetterstroem oraz Renat Gafurov. Ulubieniec gdańskich kibiców pomimo swego dojrzałego wieku, zadebiutuje w tym sezonie w cyklu Grand Prix. Ponadto w zanadrzu trenera Lotosu Gdańsk znajduje się Niemiec Tobias Kroner, który powinien być mocnym punktem I-ligowej drużyny oraz powracający z wypożyczenia oraz po kontuzji Billy Forsberg. Szwedowi niezmiernie ciężko będzie przebić się do pierwszego składu Wybrzeża, stąd też rozważano ewentualne wypożyczenie Forsberga do innej drużyny.

Widać, iż budowa składu Lotosu Gdańsk to przemyślana i długoterminowa inwestycja, której ciężko będzie się spłacić już w tym sezonie. Maciej Polny nie kładzie szczególnie wielkiego nacisku na awans, choć przy odrobinie szczęscia ta sztuka jest możliwa. Gdański zespół raczej stawiany jest w roli czarnego konia rozgrywek, aniżeli faworyta. Wielką niewiadomą jest dyspozycja Stachyry, Hliba, Ząbika czy Forsberga, ale również doświadczonego Zorro, który może odczuwać zmęczenie dodatkowymi startami w GP. Reasumując, Wybrzeże Gdańsk może sprawić sporą niespodziankę w sezonie 2010, jeśli tylko zazębią się braki w składzie, tworząc kolektyw.

Awizowany skład Lotosu Gdańsk na sezon 2010:
1. Magnus Zetterstroem
2. Dawid Stachyra
3. Thomas H. Jonasson
4. Paweł Hlib
5. Renat Gafurov
6. Damian Sperz
7. Matej Kus

W kolejnych artykułach znajdą się informacje na temat pozostałych drużyn I ligi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Faktycznie może być bardzo ciekawie. Ja kibicuje rzeszowskiej Stali, ponieważ mieszkam w tym miescie i jestem wielkim fanem czarnego sportu :). Życzę szczęścia drużynie z Gdańska ale i tak do Ekstraligi awansuje Stal :)
Bardzo dobry tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie, to same nowe nazwiska. Wiernym kibice GKS-u byłem 20 lat temu i więcej. 32 lata temu dość dobrze znałem tor, a to tylko dlatego że pracowałem w pogotowiu ratunkowym i byłem na obstawie medycznej, niektórych meczów i treningów.
5 za materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.