Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

257 miejsce

Zwardoń - Spotkanie z Dziadami Noworocznymi. Zdjecia

"Dziady Noworoczne", od połowy XVII - wieku w Sylwestra można ich spotkać wyłącznie na zachód od Żywca: w Milówce, Żabnicy, Węgierskiej Górce i w Zwardoniu. Tego roku przedstawieniu zabrakło białej aury jako scenerii staremu obyczajowi.

1 z 9 Następne zdjęcie
Zdjęcie: "Dziady Noworoczne" to w Zwardoniu "Bałamuty"- grupa młodych mężczyzn. Członkowie zespołu sami jesienią przygotowują stroje i opracowują spektakl.Fot. C. Markiewicz
"Dziady Noworoczne" to w Zwardoniu "Bałamuty"- grupa młodych mężczyzn. Członkowie zespołu sami jesienią przygotowują stroje i opracowują spektakl.
Fot. C. Markiewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"Dziady Noworoczne" z humorem i fantazja skladaja wszystkim zyczenia wszelkiej pomyslnosci w Nowym Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przypomniec tradycje ktora pielegnuja mlodzi mieszkancy Zywca i okolic.Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dostalam taki komentarz : " Jak na dziadow sa przystojni mlodzi no i maja niezle czupryny."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna tradycja, prawdę mówiąc nie słyszałam o niej. Dziękuję za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałam o kolędnikach, bo to stary obyczaj wywodzący sięjeszcze ze słowiańskich tradycji, z tzw. Święta Godowego upamiętniającego przesilenie zimowe, a tym samym zwycięstwo światła nad ciemnością w okresie gdy zaczyna przybywać dnia a czas między zmrokiem a świtem staje się coraz krótszy. Święto to symbolizowało optymizm, radość, nadzieję, podobnie jak i obecnie. Sama nie doświadczyłam spotkania z kolędnikami, ani z dziadami noworocznymi więc z przyjemnością obejrzałam reportaż. Kolędnicy zawsze kojarzyli mi się z turoniem, gwiazdą,królami czyli przebierańcami w inne stroje, a takich kolorowych niczego mi nie przypominających niewidziałam.

Tradycja kolędowania znana jest powszechnie na terenach polskich, głównie na obszarach wiejskich, rolniczych, rzadziej w miastach co wiąże się z przesłaniem pomyślności w gospodarowaniu na roli i darzeniem w komorze czyli z dobrymi plonami na przyszłość, gdy już zima odejdzie i ziemia zacznie plonami lud darzyć. Obecnie ta piękna tradycja podtrzymywana jest jako regionalny folklor i bardzo to wartościowe, bo pokazuje korzenie, miejscowe tradycje od wieków niesione pamięcią. Frańciszek Zabłocki tak pisał o kolędzie:

"Mamy tyle czeladzi, każdy chce kolędy,
Trzeba wszystkim coś wetknąć, taki zwyczaj wszędy,
Rok też na to czekali, raz w gody ta łaska".

Czesław Miłosz:

"Z kozą, piszczałką i turoniem
Gdy wieje wicher świętokrzyski
I ponad strugą i nad błoniem
Latają w mrozie białe listki,
Z kozą, piszczałką i turoniem."

O "Dziadach Noworocznych" nawet wikipedianie wspomina, więc tym bardziej dziękuję za możliwość poznania ludowej tradycji w takiej właśnie odsłonie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Zywcu , stolicy regionu rowniez pielegnowana jest tradycja dziadow noworocznych zwanych " jukacami ". Koleduja oni caly wieczor sylwestrowy . O 5 rano w dzien Nowego Roku w kosciele pw.sw.Floriana na Zablociu biora udzial w mszy dziadowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

51 lat temu spędzałam Sylwestra w Zwardoniu. Pamiętam ich doskonale, zima była sroga, stroje mniej jaskrawo kolorowe, aczkolwiek śmietrtka i kominiarz chyba się nie zmienili. Piękna tradycja żyje. I to jest ważne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.