Facebook Google+ Twitter

Zwiastun wiosny i wiosenne porządki

Dostałam list z Kraju Basków. W kopercie znalazłam bibułkę, w którą przyjaciółka zawinęła pachnącą gałązkę z delikatnymi listkami i z żółtymi kwiatuszkami. Na kartce napisała: to gałązka mimozy z naszego ogródka, zapowiedź wiosny.

Akacja / Fot. Wikimedia Commons – autor Danielle Langlois licencja 1.2- W Kraju Basków wszyscy mają w ogródkach krzewy mimozy – napisała moja znajoma - Nie przegapią wiosny.

Po raz pierwszy widziałam tę roślinę w Wenecji. Byłam tam kilka lat temu 8 marca. Na wszystkich straganach były właściwie tylko te kwiaty. Panowie biegali po mieście z gałązkami, by je podarować swoim kobietom. Zapytałam wtedy kwiaciarkę o nazwę kwiatów. Ucieszyłam się, że wreszcie widzę prawdziwą mimozę. „Mimozami jesień się zaczyna” – przypomniałam sobie utwór Niemena. – To nie mimozy tylko nawłoć - powiedziała wtedy moja koleżanka – mimozy rosną w Ameryce. Niemen się pomylił.

Mimoza / Fot. Wikipedia - prawa autorkie wygasłyGałązka z ogródka mojej koleżanki sprawiła mi przyjemność, bo u mnie za oknem śnieg. Ucieszyłam się, że wiosna jest tuż, tuż. Postanowiłam podzielić się tą radosną nowiną z moimi uczniami. Mam jednak skrzywienie zawodowe. Wszystko muszę sprawdzić. Zajrzałam do encyklopedii. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam zdjęcie różowo kwitnącej mimozy. Nie tylko Niemen się pomylił. Myli się cała południowa Europa. To nie są mimozy tylko akacje. Akacje kwitną żółto. A to co my nazywamy akacjami, to robinia pseudoacacia zwana też grochodrzewem akacjowym.

Ciekawa jestem, co powiedzą jutro moi uczniowie. Mam nadzieję, że nie będą rozczarowani. Ja się już przyzwyczaiłam do myśli, że to mimozami jesień się zaczyna. Chociaż nawłoć, to też ładna nazwa.

Skąd to nieporozumienie? Akacja (Acacia) należy do rodziny mimozowatych. Jest to rodzaj, który występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Z 800 gatunków drzew i krzewów
tylko niektóre są roślinami ozdobnymi. Drewno akacji jest bardzo twarde. Znajduje jednak zastosowanie w meblarstwie. Służy też do produkcji gumy arabskiej, garbników i barwników.

Robinia akacjowa / Fot. Wikimedia Commons – autor Auteur Pollinator licencja 1.2Grochodrzew akacjowy, robinia akacjowa, (Robinia pseudacacia), rośnie w Europie, ale pochodzi z Ameryki Północnej. Jest drzewem ozdobnym z rodziny motylkowatych. Wonne białe kwiaty dostarczają cenionego, jasnego miodu akacjowego. Są też wykorzystywane w zielarstwie. Suszone kwiaty robinii akacjowej działają żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Stosuje się je w niedoczynności wydzielniczej nerek i zaburzeniach wydzielania żółci. Drewno tej rośliny jest twarde, trudne w obróbce.

Mimoza, czułek (Mimosa), podobnie jak akacja należy do rodziny mimozowatych. Występuje w Ameryce tropikalnej i w Azji. Są to drzewa, krzewy lub rośliny zielne. Z 600 gatunków, najbardziej znana jest mimoza wstydliwa (Mimosa pudica), półkrzew uprawiany jako roślina doniczkowa, o liściach wrażliwych na dotyk.

Uporządkowałam na własny użytek nazwy gatunkowe. Wiosenne porządki mam za sobą. Patrzę na zasuszoną, pachnącą roślinkę i nucę: akacjami wiosna się zaczyna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Przyjdźcie powitać Wiosnę razem z nami: link
;)
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trochę pachnie. :)
Uczniowie powiedzieli, że jak zwał, tak zwał roślinę, najważniejsze, że jest nadzieja na rychłą wiosnę :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miła przesyłka... Krysiu, czy zasuszona pachnie?
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku,
Dziękuję za uściślenie mojego tekstu.
Pozdrawiam :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Darek Sieradzki
  • Darek Sieradzki
  • 22.02.2011 10:37

Jeśli już ktoś się pomylił to autor wiersza "Wspomnienie", Julian Tuwim a nie Niemen ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2011 18:40

I artyście tej miary wszystko się wybacza:)) Wiosenne porządki nam wszystkim wskazane:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawdzałam w atlasach w dwóch językach. Nazwa jest błędna, ale się przyjęła i tak już zostanie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mimoza jest i była z rodziny Acacia, ta o której piszesz to akacja długolistna (może być też srebrzysta), która jest wiecznie zielonym drzewem, mającym na krótkich łodygach, kiście pachnących złotożółtych kwiatów, wielkości ziaren grochu. Tu jest zdjęcie z Teneryfy gdzie rosną i już w lutym zakwitają. link
Nazwa mimoza jest nazwą przyjętą w krajach basenu morza śródziemniego, wszędzie tam gdzie rośnie. Nie spotkałam się aby ją inaczej nazywano. Myślę że Niemen miał na myśli zupełnie inne kwiaty...jak każdy artysta widział i czuł po swojemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.