Facebook Google+ Twitter

Związek Harcerstwa Polskiego istnieje już 90 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 08:09

Dziś przypada 90. rocznica utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego. ZHP powstał 1 listopada 1918 roku z połączenia wszystkich działających już wcześniej, organizacji harcerskich i skautowych.

Pierwsze drużyny powstały w 1911 roku we Lwowie. Międzywojenny ZHP był członkiem Międzynarodowego Biura Skautów i stanowił trzecią pod względem liczebności, organizację skautingu światowego. Jednym z twórców polskiego skautingu był wybitny instruktor i teoretyk harcerstwa, Andrzej Juliusz Małkowski.

ZHP nie był jedyną organizacją harcerską przed II wojną światową. W tym okresie funkcjonowały również, znacznie mniej liczne, socjalizujące Wolne Harcerstwo, tajny komunistyczny Pionier Polski oraz Czerwone Harcerstwo Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku ZHP był jedyną działającą w podziemiu organizacją młodzieżową. Jako Harcerskie Pogotowie Wojenne podjął działalność w zakresie opieki społecznej i służby sanitarnej.
W okresie okupacji ZHP działał konspiracyjnie jako Szare Szeregi i Organizacja Harcerek.

W 1944 roku powstał nowy ZHP, który objął swym zasięgiem cały kraj. W 1950 roku nastąpiła likwidacja ZHP w formie samodzielnej organizacji. W latach 1950-1956 harcerstwo działało w ramach Związku Młodzieży Polskiej. W 1956 roku na Krajowym Zjeździe Działaczy Harcerskich w Łodzi podjęto decyzję o przywróceniu samodzielnego Związku Harcerstwa Polskiego.

Obecnie ZHP zrzesza ponad 110 tysięcy członków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bialoczerwona
  • bialoczerwona
  • 25.03.2012 09:04

Mile mnie zaskoczylo, ze w Polsce istnieje Harcestwo, poniewaz w latach szedziesiatych zamieniono ZHP na Zwiazek Mlodziezy Socjalistycznej, ktory nie mial nic wspolnego z szerzeniem Polskiego Patrioztyzmu.Patrioztyzm jest Wegielnym kamieniem kazdego panstwa, ktore pragnie byc suwerenne i niepodlegle. Wychowanie polskiej mlodziezy w milosci do swego kraju jest niezwykle cennym i odpowiedzilanym obowiazkiem dlatego dla wszystkich Druzynowych ywrazam wielkie uznanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.