Facebook Google+ Twitter

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił "Pakt dla Edukacji"

We wtorek, 17 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił "Pakt dla Edukacji". Dokument zawiera ponad 50 rekomendacji dotyczących poprawy stanu oświaty w naszym kraju. Zgłoszone przez ZNP pomysły trafią m.in. do: prezydenta, premiera, parlamentu i ministerstwa.

Sonda

Pakt dla edukacji to:

Fotografia ilustracyjna / Fot. Alina Zienowicz, CC 3.0Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa przedstawiony przez ZNP dokument wyróżnia cztery główne obszary polskiej oświaty, które wymagają naprawy. Problemy te dotyczą: prowadzenia szkół i placówek oświatowych, uczniów i wychowanków, pracowników oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Na 45 stronach "Paktu dla Edukacji" znalazły się propozycje zmian przygotowane przez środowiska akademickie i oświatowe. ZNP określa ten dokument jako strategiczny dla rozwoju polskiej oświaty. Proponowane zmiany związane są przede wszystkim z likwidowaniem szkół, o czym w ostatnim czasie słyszymy bardzo często. Związek uważa, że nadal powinno obowiązywać prawo, które ogranicza możliwość przekazywania placówek oświatowych w ręce np. fundacji czy stowarzyszeń. Ponadto, zdaniem członków ZNP, powinien zostać przywrócony obowiązek uzyskania przez samorządowy zgody na likwidację szkół. A zgodę taką miałoby wydawać Kuratorium Oświaty.

Dokument porusza także kwestie finansowe. ZNP chce zwiększenia nakładów na oświatę w przeliczeniu na jednego ucznia. Ponadto wychowanie przedszkolne ma zostać objęte subwencją. Stworzony ma zostać także specjalny fundusz na budowę i modernizacją przedszkoli. Związek domaga się także poprawy systemu kształcenia nauczycieli oraz zmian w Karcie Nauczyciela. Zmiany mają dotyczyć m.in.: zatrudniania i zwalniania pracowników oświaty oraz ich wynagrodzeń.

"Pakt dla Edukacji" trafi do prezydenta, premiera, ministerstw, klubów parlamentarnych oraz do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z proponowanymi zmianami zapoznać się można na stronie ZNP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Mierny poziom szkół i fatalne warunki spowodowały duże zainteresowanie edukacją domową jako legalną formą spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą. Rodzice mają dosyć szkół spełniających rolę wielogodzinnych przechowalni. Dla zainteresowanych taką formą nauki http://edukacjadomowa.monomit.pl/podroz-z-dzieckiem-przez-swiat-wiedzy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zenon
 • Zenon
 • 18.01.2012 18:30

Inspiracją wynalazków w zakresie techniki, medycyny itp jest świat przyrody. Dlaczego w wychowaniu nie stosuje się metod wychowawczych, skutecznych wypracowanych na przestrzeni dziejów i sprawdzających się w środowisku przyrodniczym?Dlaczego lansuje się na siłę pseudonaukowe metody nie zdające egzaminu w praktyce ? Stare powiedzenie "jak się nie boi to nie słucha ".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zenon
 • Zenon
 • 18.01.2012 18:15

Obserwując nowe pokolenie odczuwa się grożę .Niech wypowiedzą się tu rodzice , którzy z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie zajęc w szkole bo nie wytrzymują z 2 czy 3. własnych dzieci w okresie ferii /tak wychowali/ a nauczyciel ma je nauczyć i wychować w ciągu godziny.To jest pomylenie z poplątaniem. Pierwszą instytucją wychowawczą jest rodzina . Czytając różne publikatory można dojść do wniosku, że polska wolność jest żle pojęta i rozbuchana przez co naród dziczeje .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zenon
 • Zenon
 • 18.01.2012 17:58

Powyższe wypociny stworzyli lenie i nieuki , którzy chcieliby by nauczyciel uczył się za nich i zdawał egzaminy a oni chodziliby do szkoły dla rozrywki . Współczuje obecnym nauczycielom i życzę zarobków jakie otrzymują lekarze , farmaceuci itp. ponieważ mają również wyższe wykształcenie i stale muszą się dokształcać a w pracy walczyć z rozwydrzonym draństwem . Jak i kiedy mają uczyć przy tak debilnych przepisach obowiązujących odnośnie podejścia do dziecka .W dzisiejszej szkole brak metody wychowawcze jaką jest kara. Dziecko cokolwiek zrobi dobrego i zlego jest glaskane i nagradzane .

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.Godzik
 • S.Godzik
 • 18.01.2012 17:06

Należy jak najszybciej przeprowadzić reformę szkolnictwa..Idzie ni,z demograficzny...a nauczyciele ciągle otrzymują podwyżki...nie odpowiadając za wyniki nauczania..Pracują w większości 4 godziny dziennie.Nauczyciel powinien dużo zarabiać ale tylko ten,który potrafi wyposażyć uczniów w konkretną wiedzę..Niestety poziom nauczania bardzo się obniża a płace nauczycieli nieustannie rosną...Czy nas stać na to?Oszczędza się na emerytach i biednych ludziach...należało by to zmienić i zastanowić się czy słaby nauczyciel powinien tyle zarabiać?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 18.01.2012 11:44

Niech najpierw zajmą się podniesieniem poziomu wiedzy nauczycieli ! Fatalny poziom nauczania wynika z braku selekcji zawodowej. Masz słabe wyniki - szukasz innej pracy, a nie dożywotnio naciągasz podatników na kartę nauczyciela !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek
 • Maciek
 • 18.01.2012 11:13

heheh ale pakt - dajcie więcej kasy, mniej obowiązków i jeszcze gwarancje zatrudnienia aby dyrektor który bedzie cos wymagał nie mógł nas zwolnic.

ahggr ci związkowcy, a nie proponują obowiązkowego członkostwa w ZNP i płacenia składek dla Broniarza - to by dopiero był super Pakt dla Edukacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.