Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił "Pakt dla Edukacji"

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Fotografia ilustracyjna
Fotografia ilustracyjna Alina Zienowicz, CC 3.0
We wtorek, 17 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił "Pakt dla Edukacji". Dokument zawiera ponad 50 rekomendacji dotyczących poprawy stanu oświaty w naszym kraju. Zgłoszone przez ZNP pomysły trafią m.in. do: prezydenta, premiera, parlamentu i ministerstwa.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa przedstawiony przez ZNP dokument wyróżnia cztery główne obszary polskiej oświaty, które wymagają naprawy. Problemy te dotyczą: prowadzenia szkół i placówek oświatowych, uczniów i wychowanków, pracowników oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Na 45 stronach "Paktu dla Edukacji" znalazły się propozycje zmian przygotowane przez środowiska akademickie i oświatowe. ZNP określa ten dokument jako strategiczny dla rozwoju polskiej oświaty. Proponowane zmiany związane są przede wszystkim z likwidowaniem szkół, o czym w ostatnim czasie słyszymy bardzo często. Związek uważa, że nadal powinno obowiązywać prawo, które ogranicza możliwość przekazywania placówek oświatowych w ręce np. fundacji czy stowarzyszeń. Ponadto, zdaniem członków ZNP, powinien zostać przywrócony obowiązek uzyskania przez samorządowy zgody na likwidację szkół. A zgodę taką miałoby wydawać Kuratorium Oświaty.

Dokument porusza także kwestie finansowe. ZNP chce zwiększenia nakładów na oświatę w przeliczeniu na jednego ucznia. Ponadto wychowanie przedszkolne ma zostać objęte subwencją. Stworzony ma zostać także specjalny fundusz na budowę i modernizacją przedszkoli. Związek domaga się także poprawy systemu kształcenia nauczycieli oraz zmian w Karcie Nauczyciela. Zmiany mają dotyczyć m.in.: zatrudniania i zwalniania pracowników oświaty oraz ich wynagrodzeń.

"Pakt dla Edukacji" trafi do prezydenta, premiera, ministerstw, klubów parlamentarnych oraz do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z proponowanymi zmianami zapoznać się można na stronie ZNP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto