Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23782 miejsce

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna protest

17 marca 2015 roku Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników oświaty i zorganizowaniu manifestacji w Warszawie w sobotę, 18 kwietnia br.

Rozpoczyna się kolejna akcja protestacyjna ZNP. / Fot. Krzysztof KrzakDecyzja ta ma bezpośredni związek z jednostronnym zerwaniem rozmów ze środowiskiem nauczycielskim przez Minister Edukacji Narodowej, Joannę Kluzik - Rostkowską. 9 marca 2015 r. miało odbyć się kolejne spotkanie członków Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z minister edukacji na temat wynagrodzeń nauczycieli. Zamierzano dyskutować o 10 - procentowej podwyżce płac nauczycieli począwszy od stycznia 2016 roku. Kluzik - Rostkowska nie pojawiła się na umówionym wcześniej spotkaniu i 20 minut przed jego planowanym rozpoczęciu telefonicznie i bez uzasadnienia powiadomiła o tym przybyłych z całego kraju do Warszawy przedstawicieli ZNP, wysyłając do ZNP niedecyzyjnych pracowników MEN. Tym samym, zdaniem władz Związku Nauczycielstwa Polskiego, szefowa MEN zerwała rozmowy z nauczycielami i dziś nie ma już legitymacji do prowadzenia dialogu społecznego. Dlatego ZNP wystąpił do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o spotkanie w celu omówienia bieżącej sytuacji w oświacie i problemów środowiska nauczycielskiego. Niestety, nie ma odzewu ze strony razie pani premier.

Akcję protestacyjną ZNP rozpoczął od oflagowania szkół i placówek oświatowych. / Fot. Krzysztof Krzak18 marca br. rozpocznie się w placówkach oświatowych akcja informacyjna na temat przyczyn związkowego protestu, flagi ZNP pojawią się na wszystkich szkołach i przedszkolach. - Nauczyciele nie pozwolą sobie na lekceważenie, ignorowanie i zamykanie drzwi, kiedy chcą rozmawiać. Dlatego dzisiaj Zarząd Główny podjął decyzję o proteście- mówił na wtorkowej konferencji prasowej prezes ZNP, Sławomir Broniarz. - Zaczynamy od wielkiej manifestacji 18 kwietnia w Warszawie. Jako pracownicy mamy do dyspozycji wszystkie narzędzia, jakie daje nam ustawa o sporach zbiorowych, ze strajkiem włącznie.

Broniarz poinformował również, że na posiedzeniu zarządu głównego była też mowa o ewentualnym strajku szkolnym we wrześniu i dodawał, że Joanna Kluzik - Rostkowska celowo i z premedytacją dąży do konfliktu ze środowiskiem, okazując brak szacunku i zainteresowania grupą, którą jako pierwszy nauczyciel w kraju powinna reprezentować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.