Facebook Google+ Twitter

Związek Nauczycielstwa Polskiego wznawia akcję protestacyjną

Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił wznowić z dniem 3 kwietnia 2014 roku zawieszoną w końcu ubiegłego roku akcję protestacyjną "Dość tego!". Tym razem chodzi o zmiany w ustawie o systemie oświaty.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wznawia akcję protestacyjną. / Fot. Krzysztof Krzak21 marca br. Sejm przegłosował (bez uwzględnienia poprawek zgłaszanych m.in. przez SLD i Solidarną Polskę) projekt zmian we wspomnianej ustawie, który wprowadza do szkół podstawowych specjalnych i prowadzących klasy integracyjne stanowisko asystenta nauczyciela. Zastrzeżenia Związku Nauczycielstwa Polskiego budzi zapis znowelizowanej ustawy brzmiący: W szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela, do którego zadań należy wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe lub wspieranie osoby, o której mowa w ust.1a. Asystent nauczyciela wykonuje zadania wyłącznie pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego zajęcia lub osoby, o której mowa w ust.1a.

Według ustawy asystentem nauczyciela może być osoba z wyższym wykształceniem, z przygotowaniem pedagogicznym, ale będzie ona zatrudniona na podstawie Kodeksu Pracy. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego jest stanowczym przeciwnikiem zatrudniania pracowników pedagogicznych na podstawie Kodeksu Pracy. Ponadto ZNP jest za wprowadzeniem zapisu o asystencie nauczyciela, ale przy precyzyjnym określeniu w ustawie jego obowiązków, stąd propozycja związku, aby asystent nauczyciela nie mógł realizować zadań, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 1-3 ustawy Karta Nauczyciela.
Zapis ustawy, nad którą głosować będzie Senat na posiedzeniu w dniach 9 -10 kwietnia br., niesie poważne zagrożenia dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, gdyż ustawa nie definiuje pojęcia "nauczyciela prowadzącego", nie wyłącza asystenta z realizacji zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych, co umożliwi zastąpienie pracy nauczyciela pracą asystenta; asystenci nie będą podlegali ocenie pracy według zasad określonych dla nauczycieli i nie będą mogli realizować awansu zawodowego.

Takie plakaty ZNP pojawią się w placówkach oświatowych. / Fot. www.znp.edu.plZwiązek Nauczycielstwa Polskiego domaga się precyzyjnego określenia zakresu obowiązków i uprawnień asystenta nauczyciela. Do tego czasu trwać będzie ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP, będąca kontynuację tej z listopada ubiegłego roku. Związkowcy, zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego ZNP z dnia 2 kwietnia br., oflagują szkoły i placówki oświatowe, a także przeprowadzą wśród nauczycieli kampanię informacyjną dotyczącą wprowadzenia do szkół podstawowych asystentów nauczycieli zatrudnianych na podstawie Kodeksu pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dokładnie. Asystent będzie musiał posiadać dokładnie takie same kwalifikacje, jak nauczyciel. Będzie pełnić te same obowiązki, jakie do tej pory pełnił tzw. nauczyciel wspomagający. Jednocześnie będzie więcej pracował, mniej zarabiał i nie będzie miał możliwości awansu zawodowego. Jak już wspomniałam, zakłada się możliwość podpisywania z nim umowy tylko na okres od września do czerwca, czyli przez dwa miesiące będzie bez pracy.
Jeśli chcemy odejść od Karty Nauczyciela, to na pewno nie powinno się to odbywać w taki sposób - zmiany powinny objąć wszystkich, a nie sprowadzać się to stworzenia jakiegoś kastowego systemu, w którym część nauczycieli staje się pariasami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wiadomości z frontu. Zdumienie czasem ogarnia, jakie jeszcze pomysły doprowadzą do wewnętrznego skonfliktowania środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, ale skoro musi mieć przygotowanie pedagogiczne, to tak jakby był nauczycielem. Więc powinien mieć wszelkie prawa nauczyciela. A tak naprawdę chodzi o to, że zatrudniony na podstawie Kodeksu Pracy będzie pracował z dziećmi 40 godzin w tygodniu za mniejsze pieniądze, nie będzie miał płacone w ferie i wakacje, będzie więc tańszy dla organu prowadzącego szkoły. A niesprecyzowanie jego obowiązków może doprowadzić do tego, że zastąpi dwóch nauczycieli, czyli 2 etaty polecą. A to dopiero będą wymierne korzyści - i o to chodzi, a nie o poziom kształcenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę zrozumieć dlaczego asystenci mają być zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela ? W rzeczywistości nie będzie nauczycielem [ inne obowiązki ] ale przywileje ma mieć jak nauczyciel .
@ asystent -murzyn [?]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy ustawodawcy zgłosić swój projekt dwukrotnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe rozwiązanie, biorąc pod uwagę budżet zdecydowanie korzystne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówiąc prościej, MEN zamierza wprowadzić stanowisko asystenta-murzyna. Zgodnie z sugestiami rządzących powinien on być zatrudniany na okres od września do czerwca, żeby nie trzeba mu było płacić za urlop.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.