Facebook Google+ Twitter

Związek Polaków na Białorusi. Kolejne zatrzymania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-12 17:39

Białoruska milicja wypuściła już Mieczysława Jaśkiewicza, działacza Związku Polaków na Białorusi. Mężczyzna został wcześniej przewieziony na komisariat pod pretekstem posługiwania się sfałszowanym prawem jazdy.

Andrzej Poczobut z kierownictwa Związku powiedział, że działacz polonijny został wypuszczony po tym, jak o sprawie poinformowały media. Jaśkiewicz został przeproszony przez funkcjonariuszy.

Poczobut dodał, że zatrzymanie członka Związku Polaków nie było żadnym przypadkiem. Jak mówił, władze chciały w ten sposób pokazać, że linia działań wobec Polonii jest kontynuowana nawet wtedy, gdy w Polsce przebywa szef białoruskiej dyplomacji. - To dla nas bardzo wyraźny sygnał - dodał Poczobut. Zdaniem samego Jaśkiewicza, tego typu działania milicji to kolejny element represji wobec nieuznawanej przez władze organizacji polonijnej.

Wiceprzewodniczący Związku Polaków wracał z miejscowości Indura do Grodna. Według ostatnich informacji, milicjanci przewieźli go na jeden z grodzieńskich posterunków, gdzie zamierzają zbadać autentyczność jego dokumentów.

Wczoraj grodzieńska milicja postawiła Jaśkiewiczowi oraz Andżelice Borys, Igorowi Bancerowi i Andrzejowi Poczobutowi zarzut udziału w nielegalnej demonstracji. Od tygodnia nasilają się represje białoruskich władz wobec mniejszości polskiej. W poniedziałek milicja przejęła Dom Polski w Iwieńcu.

Dzisiaj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał z szefem białoruskiej dyplomacji Siarhiejem Martynau o sytuacji Polonii na Białorusi. Po spotkaniu Sikorski podkreślił, że polityka zbliżania Białorusi z Unia Europejską to "polityka warunkowa" i od sytuacji respektowania praw mniejszości narodowych oraz praw obywateli będzie zależało, jak polityka ta będzie prowadzona.

Białoruski minister spraw zagranicznych powiedział natomiast, że białoruskie władze nie stosują represji wobec mniejszości polskiej. Podkreślił, że Polacy na Białorusi są integralną częścią tamtejszgo społeczeństwa i muszą przestrzegać białoruskiego prawa.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.