Facebook Google+ Twitter

Związki jednopłciowe w Wielkiej Brytanii. Dane urzędu statystycznego

Z danych opublikowanych kilka dni temu przez brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny wynika, że liczba zawieranych związków jednopłciowych spadła prawie o połowę w porównaniu z rokiem 2006.

Geje i lesbijki są rzadziej zainteresowani formalizowaniem swoich związków, a jeśli już je legalizują, to w dużo bardziej zaawansowanym wieku niż heteroseksualiści. Bywają starsi mniej więcej o 10 lat - donoszą brytyjscy demografowie. Lesbijki chętniej się "żenią", ale i częściej rozwodzą niż geje. Średni wiek dla mężczyzn wchodzących w legalny związek homoseksualny wynosił 40 lat, podczas gdy średnia dla kobiet to była 38 lat.

Związki cywilne w Wielkiej Brytanii są prawnie uznanymi związkami pomiędzy dwiema osobami tej samej płci. Ich rozwiązanie następuje w drodze postępowania sądowego. W Anglii cieszą się nieco większą popularnością. Zawarto ich w 2011 roku o 6,4 proc. w stosunku do poprzedniego. W Szkocji i Irlandii płn. ich liczba spadła. W Irlandii płn. prawie o ¼.

Największym zainteresowaniem związki cywilne cieszyły się w roku 2006 tuż po ich zalegalizowaniu przez parlament w 2005 r. Zawarto ich wtedy 4,869. Wiele osób, które żyło długotrwale razem sformalizowało je. Ich liczba systematycznie spadała aż do 1,699 w 2011 roku. Tendencja ta odzwierciedla statystykę zarejestrowaną w Norwegii i Szwecji, gdzie zainteresowanie nimi ustępowało z biegiem lat i stabilizowało się (Andersson i inni, 2006).

Mężczyźni stanowili 50,7 procent "nowożeńców", kobiety do 49,3. Spadek zawieranych związków wśród gejów jest dużo większy. W 2006 roku gejów w urzędach stanu cywilnego było o 30 procent więcej niż lesbijek. W 2010 r. na ślubnym kobiercu stanęło już więcej lesbijek, choć jest ich o 2/3 mniej w ogólnej demografii. Z oficjalnych badań preferencji seksualnych Brytyjczyków wynika, że zaledwie 1,3 proc. mężczyzn uważa się za gejów, 0,6 proc. kobiet za lesbijki, a 0,5 proc. to osoby biseksualne. W sumie za mniejszość seksualną uznaje się 1,5 proc. z 61-milionowego społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Basia
  • Basia
  • 02.08.2012 10:31

A Marysia znowu swoje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.