Facebook Google+ Twitter

Związki zawodowe i Zieloni razem na Kongresie Europa Społeczna

Zieloni i związki zawodowe wspólnie o Europie, zdrowiu, edukacji i internecie.

W ostatnią sobotę w Warszawie Partia Zieloni, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zorganizowali wspólnie międzynarodową konferencję "Kongres Europa Społeczna" z udziałem europosłów, liderów związkowych, polityczek i polityków, działaczy społecznych i publicystów.

W pierwszym panelu omawiano przyszłość Europy po przyjęciu paktu fiskalnego. O konsekwencjach polityki cięć i terapii szokowej rozmawiali Reinhard Bütikofer - współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, Agnieszka Grzybek - liderka polskich Zielonych, Łukasz Moll - współautor książki "Gra o Europę" i prof. Leokadia Orężak - ekonomistka.
Kongres Europa Społeczna. Plakat. Warszawa / Fot. materiały prasowe
W panelu dot. edukacji zastanawiano się jak uczynić szkołę z jednej strony bardziej innowacyjną, z drugiej bardziej przyjazną i uczącą współpracy. Uczestnicy konferencji sprzeciwili się prywatyzacji oświaty, postrzegając edukację jako dobro wspólne. Głos zabrali Sławomir Broniarz - szef ZNP, Elbieta Gajek z Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW, Danuta Kuroń - współtwórczyni Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach, Jean Lambert- brytyjska europosłanka Zielonych, niegdyś nauczycielka. Dyskusję prowadziła Dorota Obidniak - działaczka ZNP, odpowiadająca za sprawy międzynarodowe.

Panel dot. polityki zdrowotnej prowadziła dr Kinga Dunin - socjolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głos zabrali Ska Keller - niemiecka europosłanka i Adam Ostolski - współprzewodniczący Zielonych. Lilianna Piotrowska - pielęgniarka i socjolożka, zwracała uwagę na tożsamość interesów pacjentów i personelu medycznego wskazując na konkretne rozwiązania jak np. Kartę Praw Pacjenta.

jeden z paneli Kongresu Europa Społeczna / Fot. Zieloni

Ostatnia debata dot. internetu i obywatelstwa cyfrowa była prowadzona przez Bartłomieja Kozka z "Zielonych Wiadomości" . Głos zabrali goście z zagranicy Michael Bauwens, współzałożyciel P2P Foundation i Eleanor Saitta - specjalistka ds. open source. Radosław Pietroń - przewodniczący Partii Piratów zwracał uwagę, że społeczeństwo cyfrowe to nie tylko internet, ale też inne sieci, zachęcał też do przestawienie myślenia partii politycznych w kierunku jednej z odmian demokracji bezpośredniej - "płynnej demokracji". Józef Halbersztadt - ekspert w dziedzinie praw cyfrowych, odnosząc się do roli państwa stwierdził, że "problemem nie jest państwo w ogóle, ale państwo, jakie znamy, czyli podporządkowane korporacjom".

Po kongresie część uczestników udała się na protest przeciwko PRISM organizowany m.in. przez Piratów i Zielonych.

Protest przeciwko PRISM. / Fot. Zieloni / materiały prasowe

Wieczorem, w Barze Studio, miał miejsce jublileusz 10-lecia Zielonych, zwieńczony koncertem zespołu Same Suki.

http://www.europa-spoleczna.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.