Facebook Google+ Twitter

Związkowe święto nauczycieli

W czwartek na Kielecczyźnie przebywał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. Odwiedził Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej.

Prezes ZNP, Sławomir Broniarz na spotkaniu z nauczycielami w Ostrowcu Świętokrzyskim / Fot. Krzysztof KrzakPrzy okazji prezes ZNP poinformował o efektach negocjacji związku z rządem, dotyczących planowanych zmian w oświacie, w tym w szczególności w warunkach płacy i pracy nauczycieli.

Sławomir Broniarz powiedział, że rząd odstąpił od planowanego zwiększenia obowiązkowego tygodniowego pensum nauczycielskiego z 18 do 22 godzin. Od przyszłego roku każdy nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum będzie zobowiązany do przepracowania dodatkowo 1 godziny podczas zajęć opiekuńczo-wychowawczych (nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych obowiązek ten obejmie w roku 2010), a od następnego roku - 2 godzin tygodniowo. Rozliczenia tych zajęć będzie dokonywał dyrektor szkoły w okresie półrocznym.

Prezes ZNP, Sławomir Broniarz powiedział także o istniejących rozbieżnościach między związkiem a Ministerstwem Edukacji Narodowej, a dotyczących nauczycielskich emerytur. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by nauczyciele mogli przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 30 lat, w tym 20 "przy tablicy" i po ukończeniu 55. roku życia (MEN natomiast upiera się przy wariancie wiekowym - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). ZNP jest także przeciwne posyłaniu do szkół wszystkich sześciolatków bez uprzedniego wprowadzenia obligatoryjnego wychowania przedszkolnego dla pięciolatków.Uroczystości w Ostrowcu Świętokrzyskim uświetnił Chór Nauczycielski "Coro Cantorum" pod dyrekcją Ewy Goworowskiej / Fot. Krzysztof Krzak

Obecne na uroczystościach związkowych w Ostrowcu Świętokrzyskim władze miasta i powiatu wyraziły swoje obawy, że - jak zwykle - to władze samorządowe będą musiały ponieść koszty (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) korzystnych zmian wywalczonych dla nauczycieli przez ZNP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.