Facebook Google+ Twitter

Zwiedź bytomską Galerię Motoryzacji i Techniki

Masz wolny dzień i nie wiesz, jak go zagospodarować? Zabierz rodzinę, podpowiedz znajomym i odwiedź Galerię Motoryzacji i Techniki, jedną z pracowni Centrum Kształcenia Praktycznego w Bytomiu, która mieści się przy Strzelców Bytomskich 98.

Wejście główne do Galerii w budynku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oddział w Bytomiu przy ulicy Strzelców Bytomskich 98, vis a vis M1 Bytom / Fot. Piotr A.JeleńPowierzchnię blisko 2000 mkw zajmują trzy pawilony wystawiennicze, w których prezentowane są pojazdy cywilne i militarne. To kolekcja kilkudziesięciu pojazdów i prawie dwustu eksponatów.

Galeria i parady pojazdów
Zabytkowe pojazdy retro eksponują członkowie Bytomskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych i osoby niestowarzyszone z Klubem.
Wśród kilkudziesięciu prezentowanych samochodów i motocykli największą grupę stanowią auta brytyjskie, z bogatą kolekcją marki Jaguar. Począwszy od najstarszego modelu Jaguara 2,5 L z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Jak twierdzą znawcy militariów okresu II wojny światowej, samochód ten mógł być na wyposażeniu wojsk Wehrmachtu lub Luftwaffe, o czym m.in. świadczy malowanie w kolorze feldgrau (szary polowy) i usytuowanie kierownicy z lewej strony. Należy Goście ze Słowacji przy kolekcji Jaguarów / Fot. Piotr A.Jeleńtutaj nadmienić, że auto w chwili obecnej jest w stanie, w jakim pozostawiono go po zakończeniu działań wojennych. Jednak nie ten z "Anglików", jest najstarszy, a Riley, także oczekujący odrestaurowania. Kabriolet z lat trzydziestych minionego stulecia firmy Williama Rileya, zakładu założonego w 1898 roku, który zaczynał działalność od produkcji rowerów.

By zakończyć "wyspiarski wątek" dodam, że w Galerii prezentują się także brytyjskie auta flagowe: Rolls-Royce Silver Cloud II i Bentley S1 Sport Saloon.
Częstymi gośćmi są przedstawiciel krajowych ośrodków Centrum Kształcenia Praktycznego / Fot. Piotr A.JeleńNiewątpliwym hiciorami jednak są auta zza oceanu, pamiętające czasy Al Capone i Eliota Nessa, z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego stulecia. Takie perełki, jak Buick 28/27 z kołami o drewnianych szprychach, Ford A czy Nash 660 zadowolą oko niejednego konesera motoryzacji. W tym miejscu należy dodać, że wszystkie samochody, poza wcześniej wzmiankowanym Jaguarem 2,5L i Riley'em są "na chodzie". Dzięki pasjonatom prezentującym swoje eksponaty w bytomskiej Galerii jest nadzieja, że zostaną one uratowane od zapomnienia.

Jednakże nie samą ekspozycją auta żyją.
Co roku, a w tym już po raz dziewiąty, odbywają się parady pojazdów Przedwojenny Polski Fiat w roli taksówki, przy drzwiach widoczny taksometr / Fot. Piotr A.Jeleńzabytkowych, gromadzących na starcie ponad setkę uczestników. W roku minionym impreza gościła 126 uczestników. Poza prezentacjami nierzadko dziewięćdziesięcioletnich weteranów szos, poznaniu ich bogatych kart historii, zostaje podczas corocznej parady wybierany najładniejszy pojazd. Minionymi laty były to m.in.: BMW Dixi, Ford A, Jaguar E-type, Fiat Topolino, a w roku ubiegłym - Bentley Sport Saloon, auto brytyjskiej arystokracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Może jest właśnie ten kabriolet, marki nie zdradzę, ale dodam, że to czeskie auto produkowane w Polsce. Co do "dwókowiczów", takie to nasze malkontenckie przywary... Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany,,, może jest tam samochód moich rodziców. Było to samochód wyprod. przed wojną. Przez przypadek mam jego numery fabryczne. Może udało mu się przeżyć złomowanie? Może ktoś go uratował od "złomowej śmierci"? To był piękny egzemplarz kabrioletu. Piotrze, jestem gotowa pojechać do Bytomia. A swoją drogą, może by dwójkowicze dostali w nagrodę bilety na zwiedzanie? zainteresowaliby się techniką, majsterkowaniem. Przecież wypieścić takie cacko to kunszt i wspaniałe hobby. Taki podstęp dla uczniów. jak w moim artyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat prawo jazdy jest niekonieczne, można przecież zasiąść, jako pasażer. A wkrótce kolejna parada pojazdów zabytkowych, 8. września. Zapraszam i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały materiał, uwielbiam stare samochody, mają "duszę" ! Swego czasu zorganizowano w Tarnowie wystawę starych samochodów i motocykli, przygotowaną przez Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Był tam prezentowany m.in. ZiS-110B Cabriolet, auto wyprodukowane w 7 egzemplarzach na życzenie Bat'ki Stalina. Ów samochód z pancernym podwoziem, palił ok.100 l. Ten egzemplarz znalazł się w Polsce dlatego, iż Wisarionowicz miał uczestniczyć w otwarciu (o ile się nie mylę) Pałacu Kultury i Nauki. Niestety Stalin nie przyjechał do Polski, samochód pozostał, właściciele prywatnego muzeum odnaleźli go w jakiejś szopie, przykrytego słomą... Boże, jaka to była podczas zwiedzania wystawy motoryzacyjnej w Tarnowie uczta. Zazdroszczę Centrum Kształcenia Praktycznego w Bytomiu, że mają taką galerię motoryzacji. Przejechałbym się takimi "egzemplarzami", choć nie mam do dzisiaj prawa jazdy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Także poznać niejedną ciekawostkę motoryzacyjną. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zobaczyć i naturalnie przeczytać !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.