Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwiedź bytomską Galerię Motoryzacji i Techniki

Redakcja
Goście ze Słowacji przy kolekcji Jaguarów
Goście ze Słowacji przy kolekcji Jaguarów Piotr A.Jeleń
Masz wolny dzień i nie wiesz, jak go zagospodarować? Zabierz rodzinę, podpowiedz znajomym i odwiedź Galerię Motoryzacji i Techniki, jedną z pracowni Centrum Kształcenia Praktycznego w Bytomiu, która mieści się przy Strzelców Bytomskich 98.

Powierzchnię blisko 2000 mkw zajmują trzy pawilony wystawiennicze, w których prezentowane są pojazdy cywilne i militarne. To kolekcja kilkudziesięciu pojazdów i prawie dwustu eksponatów.

Galeria i parady pojazdów
Zabytkowe pojazdy retro eksponują członkowie Bytomskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych i osoby niestowarzyszone z Klubem.
Wśród kilkudziesięciu prezentowanych samochodów i motocykli największą grupę stanowią auta brytyjskie, z bogatą kolekcją marki Jaguar. Począwszy od najstarszego modelu Jaguara 2,5 L z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Jak twierdzą znawcy militariów okresu II wojny światowej, samochód ten mógł być na wyposażeniu wojsk Wehrmachtu lub Luftwaffe, o czym m.in. świadczy malowanie w kolorze feldgrau (szary polowy) i usytuowanie kierownicy z lewej strony. Należy tutaj nadmienić, że auto w chwili obecnej jest w stanie, w jakim pozostawiono go po zakończeniu działań wojennych. Jednak nie ten z "Anglików", jest najstarszy, a Riley, także oczekujący odrestaurowania. Kabriolet z lat trzydziestych minionego stulecia firmy Williama Rileya, zakładu założonego w 1898 roku, który zaczynał działalność od produkcji rowerów.

By zakończyć "wyspiarski wątek" dodam, że w Galerii prezentują się także brytyjskie auta flagowe: Rolls-Royce Silver Cloud II i Bentley S1 Sport Saloon.
Niewątpliwym hiciorami jednak są auta zza oceanu, pamiętające czasy Al Capone i Eliota Nessa, z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego stulecia. Takie perełki, jak Buick 28/27 z kołami o drewnianych szprychach, Ford A czy Nash 660 zadowolą oko niejednego konesera motoryzacji. W tym miejscu należy dodać, że wszystkie samochody, poza wcześniej wzmiankowanym Jaguarem 2,5L i Riley'em są "na chodzie". Dzięki pasjonatom prezentującym swoje eksponaty w bytomskiej Galerii jest nadzieja, że zostaną one uratowane od zapomnienia.

Jednakże nie samą ekspozycją auta żyją.
Co roku, a w tym już po raz dziewiąty, odbywają się parady pojazdów zabytkowych, gromadzących na starcie ponad setkę uczestników. W roku minionym impreza gościła 126 uczestników. Poza prezentacjami nierzadko dziewięćdziesięcioletnich weteranów szos, poznaniu ich bogatych kart historii, zostaje podczas corocznej parady wybierany najładniejszy pojazd. Minionymi laty były to m.in.: BMW Dixi, Ford A, Jaguar E-type, Fiat Topolino, a w roku ubiegłym - Bentley Sport Saloon, auto brytyjskiej arystokracji.

Miłośnicy krążowników szos, mogą oczy nacieszyć sylwetkami Cadillaców i Chevroletów. Wśród Mercedesów spore zainteresowanie wzbudza wersja 111, zwana popularnie "skrzydlakami".

W Galerii nie mogło zabraknąć miejsca dla pojazdów krajów demokracji ludowej ze sztampowym autkiem PRL-u, Mikrusem RM300. Egzemplarz z ogólnej ilości około 1600 wyprodukowanych pojazdów jest niemal w 100% oryginałem, łącznie z dwucylindrowym silnikiem o pojemności 296 ccm. Ciekawostką konstruktorów było stworzenie samochodu 4x4 (nie chodzi o napęd na cztery koła), który miał być w założeniu czteroosobowy (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci do lat 14), czterokołowy, czterystukilogramowy i spalający cztery litry na sto kilometrów.
Towarzyszą mu Syrena 105 L i Warszawa 223. Rodzynkiem jest także Skoda Octavia z 1963 roku.

Pojazdy okresu zimnej wojny i Śląskie Manewry
Ciekawą ekspozycję tworzą pojazdy wojskowe, policyjne i wozy strażackie. Co prawda ta część Galerii jest wystawą okresową - w przeciwieństwie do stałej ekspozycji pojazdów retro - ale ma się dobrze już drugi rok, i należy sobie życzyć kolejnych wystawienniczych lat.

A, co prezentują wystawcy indywidualni, Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera w Bielsku-Białej oraz Śląska Wojewódzka Komenda Policji z Katowic?
Przy wejściu "wita" nas pierwszy pojazd w swej klasie, produkowany w latach 1956-1968 dla niemieckiej Bundeswehry przez Auto-Union, DKW Munga Jest także jego następca, Volkswagen Iltis. Ciekawie prezentują się ciężarówki, GMC "Rambo", Reo Motors czy też nasz Star 660. Lekkie pojazdy terenowe prezentowane są m.in. przez Gaz-a 69 A, Dodge M37, terenówkę zwaną koniem pociągowy armii amerykańskiej, jeepa Kaisera-Gladiatora, M38A1, jeepa Mahindra czy też białoruskie Voliny - terenowy i amfibia. Perełki to frontowcy: jeep Willys MB oraz GAZ 67 A, popularny Czapajew.
W pierwotnym zamiarze miały być wystawiane tylko pojazdy i sprzęt wojskowy okresu zimnej wojny, jednak z biegiem czasu pawilon wystawienniczy został wzbogacony o pojazdy strażackie i policyjne.
Wozy strażackie to Magirus-Deutz 150 z trzydziestometrową drabiną oraz Żuk A15. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających Galerię maluchów cieszy się "drabina". To przy niej zwiedzający robią sobie sporo pamiątkowych zdjęć.

Pojazdy policyjne zostały użyczone przez Śląską Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Uzupełnieniem są manekiny prezentujące mundury milicyjne i policyjne, oddziałów ORMO i ZOMO. To także bogaty zbiór środków przymusu bezpośredniego, a kolekcję tą wystawia pasjonat, pan Bożydar z Zabrza.

Podobnie, jak pojazdy cywilne mają swoje coroczne parady, także i pojazdy militarne eksponowane w Galerii biorą udział w cyklicznych imprezach militarnych i rekonstrukcjach historycznych. W Bytomiu to Śląskie Manewry, które pod pierwotną nazwą Zlotu Pojazdów Militarnych, odbywają się od 2005 roku.

Stworzenie Galerii nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie miasta w osobie ówczesnego prezydenta Bytomia Piotra Koja, naczelnika wydziału komunikacji Lidii Maj i dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Bytomiu, Piotra Klimzy. Nie można również nie wymienić gospodarzy obiektu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z oddziałem w Bytomiu, w którym znajduje się ekspozycja, w osobach dyrektor Brygidy Jerzyk i dyrektora Romana Bańczyka. Na końcu pozostali sami prezentujący swoje pojazdy, czyli członkowie Bytomskiego Klubu Pojazdów Zabytkowych i osoby niestowarzyszone oraz Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera w Bielsku-Białej, Ślaska Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Państwowa Straż Pożarna w Bytomiu i kolekcjonerzy indywidualni.

Oprowadzeniem po Galerii i fachowym komentarzem wraz z ciekawostkami, nie tylko motoryzacyjnymi, podzielą się z każdym odwiedzającym, Andrzej i Piotr, etatowi pracownicy.

Galeria Motoryzacji i Techniki, Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 98 zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, tel. 661811440

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto