Facebook Google+ Twitter

Zwiedzając obozy koncentracyjne, uczyli się zrozumieć historię

Za żadną wojnę winą nie możemy obarczać potomków nawet największych zbrodniarzy. Z historii powinniśmy jednak wyciągać wnioski i za wszelką cenę dążyć do pojednania, za winę rodziców nie mogą odpowiadać ich dzieci i kolejne pokolenia.

 / Fot. Fot. Krystian PrządkaNie była to zwykła wycieczka - podkreśla pomysłodawca Grzegorz Lemański, dzięki projektowi w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) zwiedziliśmy między innymi byłe obozy koncentracyjne w Rawensbruk i Sachsenhausen oraz liczne muzea związane tematycznie z techniką i tzw. „Zimną Wojną”, czyli okresem przed zjednoczeniem Niemiec.

Przed wyjazdem do Niemiec młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie sama przygotowywała program zwiedzania wykorzystując różne publikacje oraz przeprowadzając wywiady z więźniami obozów koncentracyjnych.
Okres pobytu w Niemczech (11 – 15 czerwiec) przeznaczony był więc na zwiedzanie miejsc kaźni, muzeów oraz innych miejsc z tym związanych, wieczorem omawiali mijający dzień żeby utrwalić uzyskane wiadomości i podzielić się swoimi wrażeniami. Historii najlepiej uczyć się w miejscach z nią związanych, inaczej wtedy przyswajane są wydarzenia z tamtych lat – mówi Grzegorz Lemański.

W obozie Ravensbruck w którym więzione były głównie kobiety różnych narodowości ze znaczną przewagą Polek uczestnicy oddali hołd wszystkim ofiarom drugiej wojny światowej, składając pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Pięciodniowy pobyt osiemnastu uczniów oraz dwóch nauczycieli:Grzegorz Lemański i Piotr Kornatka w znacznej części finansowany był przez PNWM oraz Starostwo Powiatowe. W celu obniżenia kosztów uczestnicy mieszkali w schronisku młodzieżowym i sami, głównie dziewczyny, przygotowywali posiłki z produktów częściowo przywiezionych z Polski oraz kupionych już na miejscu. Do przygotowywania posiłków mieli do dyspozycji wspaniale wyposażoną kuchnię i stołówkę.

Organizator przedsięwzięcia Grzegorz Lemański jest zadowolony, bo cel został osiągnięty, zadowolona jest także młodzież. Celem tej oraz wszystkich innych imprez organizowanych w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży jest poprawa wzajemnych stosunków , pozbycia się uprzedzeń i wzajemnego zrozumienia. Każdą wojnę wywołuje kilku fanatycznych szaleńców a cierpią na tym narody. Za żadną wojnę winą nie możemy obarczać potomków nawet największych zbrodniarzy, tym bardziej nie możemy winić potomków zwykłych szarych żołnierzy przymusowo wcielonych do armii. Z historii powinniśmy jednak wyciągać wnioski i za wszelką cenę dążyć do pojednania, bo za winę rodziców nie mogą odpowiadać ich dzieci i kolejne pokolenia.

Zobacz galerię zdjęć
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.