Facebook Google+ Twitter

Zwierciadło Bergmana w Warszawie

Pół roku temu w kilku miastach odbyły się przeglądy filmów Bergmana, które okazały się strzałem w dziesiątkę, a raczej w filmowe gusta kinomaniaków. Do czerwca przyszłego roku warszawiacy mogą oglądać dzieła mistrza na dużym ekranie!

Debiut Igmara Bergmana nastąpił w 1947 roku i przez kolejne 40 lat reżyserował średnio jeden film rocznie. Potem zajął się sporadycznym pisaniem scenariuszy i nakręcił tylko  „W obecności klauna”. Łatwo policzyć, że w ciągu tylu lat powstało wiele filmów. Dużo trudniej wybrać tylko kilka z nich, bo każde dzieło jest większe od poprzedniego. Ostatecznie zdecydowano się na 10, których wymowa jest najbardziej dziś aktualna:

Tam, gdzie rosną poziomki, Gunnar Fischer· Tam, gdzie rosną poziomki / Smultronstället - w kinach od 13 października 2006
· Persona / Persona - w kinach od 17 listopada 2006
· Źródło / Jungfrukällan - w kinach od 1 grudnia 2006
· Siódma pieczęć / Det sjunde inseglet - w kinach od 5 stycznia 2007
· Jak w zwierciadle / Sasom i en spegel - w kinach od 26 stycznia 2007
· Goście Wieczerzy Pańskiej / Nattvardsgästerna - w kinach od 16 lutego 2007
· Milczenie / Tystnaden - w kinach od 16 marca 2007
· Szepty i krzyki / Viskningar och rop - w kinach od 13 kwietnia 2007
· Sceny z życia małżeńskiego / Scener ur ett äktenskap - w kinach od 11 maja 2007
· Jesienna sonata / Herbstsonate - w kinach od 1 czerwca 2007


Filmy można zobaczyć w warszawskim kinie Muranów.

Portret człowieka

Osoby, które wybiorą się kilka filmów, zauważą, że często występują w nich ci sami aktorzy. Mało tego, oprócz nich w 9 na 10 prezentowanych tytułów, autorem zdjęć jest niedawno zmarły zdobywca dwóch Oskarów Sven Nykvist . Dzięki temu, możemy obserwować, jak artystycznie rozwijali się członkowie „familii Bergmana”, podziwiać ich kunszt i talent. Tam, gdzie rosną poziomki, Gunnar Fischer

Tematem wszystkich filmów mistrza jest człowiek. Bergman dokonuje w nich psychologicznej analizy uczuć, zastanawia się nad przyczynami dręczących nas problemów. Nie interesują go ludzie idealni, krystaliczni. Skupia się nad kłótniami i rozpadem rodziny, brakiem miłości lub nieokazywaniem jej, ucieczką w głąb siebie i zamknięciem się na innych, samotnością i pustką, śmiercią. Czyż nie te same problemy dręczą ludzi XXI wieku? 

 

„Tam, gdzie rosną poziomki”, czyli powrót do krainy dzieciństwa

To  jeden z najwcześniejszych filmów Bergmana, który jest zarazem dość osobisty. Główny bohater, to około 80-letni lekarz, który jedzie na obchody 50-lecia swojej działalności medycznej. „Ulepiłem postać, która z wyglądu przypominała mojego ojca, ale którą na wskroś byłem ja. Ja sam (...), wyobcowany, zamknięty w sobie, odgradzający się od innych, zadufany, nie tylko dość nieszczęśliwy, ale naprawdę nieszczęśliwy. Pełen sukcesów. I uzdolniony. I solidny. I zdyscyplinowany.". Tak o doktorze Izaaku Borgu powiedział sam reżyser, o czym możemy przeczytać na stronie Gutek Film.

W podróży towarzyszy mu piękna synowa Marianne, ale od początku widać, że ona specjalnie nie przepada za nim. Mimo to, Izaak postanawia zboczyć z drogi i pokazać jej swój rodzinny dom. Siada na polanie, na której przed laty jego pierwsza miłość zbierała poziomki i zaczyna wspominać. Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale zaznaczę tylko, że w Szwecji poziomki maja podobno symbolizować dziewictwo, niewinność. Warto, aby widz  pamiętał o tym  oglądając film. Tam, gdzie rosną poziomki, Gunnar Fischer

Jest to dzieło, które powinniśmy obejrzeć więcej niż jeden raz, jeśli chcemy je dobrze zrozumieć. Chociaż narracja obejmuje teoretycznie jeden dzień, to często cofamy się w przeszłość, film przepełniony jest oniryzmem i symbolizmem. Jest dość krótki, ale każda minuta, scena czy spotkana osoba jest niezwykle ważna. Nie ma miejsca na dialogi, które nie wnoszą czegoś nowego, albo elementy, które nie wplatałyby się w jedną całość. Maksimum treści przy minimalnym czasie projekcji.

Polecam!

 

 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Takich informacji nigdy za wiele ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za tę informcję. Już mi się wydawało, że o wydarzeniach kulturalnych w Warszawie wiem wszystko :-), a tu proszę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.