Facebook Google+ Twitter

"Zwierzę nie jest rzeczą". Happening radomszczańskiej młodzieży

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. W poniedziałkowe popołudnie przypomniała o tym grupa radomszczańskiej młodzieży, organizując uliczny happening. W końcu październik, to miesiąc dobroci dla zwierząt.

Grupa niemal trzydziestu osób, członków Szkolnego Klubu Europejskiego 'Młodzież dla Europy', motywem przewodnim akcji uczyniła sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt do badań w celach kosmetycznych, a także próbowała wyrazić swoją dezaprobatę wobec kłusownictwa.

Dzień zwierząt w Radomsku. / Fot. Tomasz MazurUczestnicy akcji poprzez charakterystyczny strój, ciasteczka i balony w kształcie zwierząt, a także plakaty, transparenty i ulotki w sposób szczególny zwracali uwagę przechodniów. - Super, że młodym ludziom chce się angażować w takie akcje - komentował jeden z przechodniów. Na ulotkach dostrzec można było hasła: "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę", "żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa", "Żadne zwierzę nie może być traktowane jako zabawka dla człowieka". Młodym radomszczanom towarzyszyły także dwa psy, barwnie angażujące się w całą akcję.

Dzień zwierząt w Radomsku / Fot. Tomasz MazurCzłonkowie 'klubu' przeprowadzili wśród radomszczan ankietę. Zadano cztery pytania, które ściśle odnosiły się do tematu happeningu, ponadto młodzież sprawdzała znajomość praw zwierząt. Badani w większości są przeciwni testom na zwierzętach, twierdzą że prawa zwierząt nie są w Polsce przestrzegane i raczej wymagają zmian, zaś co czwarty ankietowany uważa, że prawa zwierząt nikogo nie interesują. Także co czwarty badany rozumie cierpienie zwierząt, ale jednocześnie uważa, że nie wszystko można zastąpić syntetykiem. Niestety, ale na 150 przebadanych osób, ponad siedemdziesiąt pięć procent nie zna przepisów ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, zaś co siódmy badań był zaskoczony faktem istnienia takiej ustawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

janek
  • janek
  • 19.10.2011 09:12

widziałem Was na terenie miasta. Bardzo optymistyczna akcja, słuszny cel. Miny ludzi na Wasz widok, bezcence :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.