Facebook Google+ Twitter

Zwierzęcy jad, który leczy nawet nowotwór

Dzięki najnowszym technologiom naukowcy mogą zgłębić tajemnice śmiercionośnych substancji, aby stworzyć lekarstwa, które ratują życie i uśmierzają nawet najsilniejszy ból.

Kamalnv / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Indiancobra.jpgOd zarania wieków budzą zarówno wśród ludzi jak i zwierząt lęk, obrzydzenie, ale i respekt. Są omijane szerokim łukiem ze względu na śmiercionośny jad, który w sobie noszą: żmije, węże, skorpiony czy nawet pszczoły. Jednak od dawna wiadomo, że zabójcze substancje mogą także leczyć.

W medycynie ludowej aplikacje chorym użądlenia pszczół czy ugryzienia żmii były stosowane sukcesywnie. Mimo tego, niejednokrotnie chorzy zapadali w śpiączkę lub umierali. Powodem była niewiedza na temat substancji, które zawierały toksyczne wydzieliny.

Specjalistyczne badania oraz najnowsze technologie pozwoliły zgłębić największe tajemnice zwierzęcego jadu. Odkrycie może przynieść przełom w leczeniu chrób kardiologicznych i nowotworowych. Wiadomo też, że jad ma ogromne właściwości uśmierzające nawet te najsilniejsze bóle.

Dzięki najnowszym metodom analiz molekularnych można zidentyfikować skład jadu i znaleźć w nim składniki o leczniczym działaniu. Bardzo pomocni są naukowcy specjalizujący się w zbieraniu trujących wydzielin od jadowitych zwierząt. Jednym z najsłynniejszych uczonych w tej dziedzinie jest Donald Schutz ("Życiodajny jad", Animal Planet). Badania prowadzone są na całym świecie, m.in. w USA, Pakistanie, Australii i Izraelu.

Żmije z rodziny Acanthopus, występujące w Australii i Nowej Gwinei, do niedawna uważane były za jedne z najbardziej jadowitych na świecie. Badania herpetologów dowiodły, że wydzielina, która powoduje paraliż mięśni układu oddechowego, a w efekcie śmierć, ma właściwości lecznicze. Ofiara ukąszona przez tę żmiję cierpi na bóle mięśniowe, uszkodzenie nerek i liczne krwotoki. Według dr Bryana Frya z University of Melbourne oprócz neurotoksyn, jad zawiera nieznane dotychczas proteiny (acanthin I i II), które hamują krzepnięcie krwi. Jest to wielkie odkrycie dla profilaktyki w dziedzinie zawałów serca i udarów. Acanthin prawdopodobnie będzie zapobiegać tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów we krwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.04.2010 21:22

Dużo ciekawych informacji , ciekawy artykuł wart uwagi

Komentarz został ukrytyrozwiń

J/w;) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity artykuł ; )) Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.