Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21330 miejsce

Zwierzęcy żałobnik

Czy zwierzę potrafi zrozumieć pojęcie śmierci? Czy wie czym jest żałoba, smutek i żal po stracie bliskich?

Zdjęcie udostępnione na licencji CC-BY. / Fot. monica szczupider/ ida-africa.orgNa jednej z fotografii zrobionej w schronisku Sagana-Young w Kamerunie, ukazane jest ciało prawie 50-letniej szympansicy, zmarłej na niewydolność serca, wywożone przez pracowników na taczkach. Całemu zdarzeniu zza siatki przygląda się grupa jej towarzyszy. Dotąd hałaśliwe i żywe stworzenia w ciszy przyglądają się ostatniej drodze Dorothy. Ta niezwykłą fotografia, przyczyniła się do odnowienia debaty na temat tego czy zwierzęta rozumieją czym tak naprawdę jest śmierć?

Do niedawna powszechne było zdanie, że zwierzęta nie potrafią odczuwać i zrozumieć cierpienia innych stworzeń, a samo pojęcie śmierci jest im zupełnie obce. Jednak do ponownych przemyśleń skłoniło naukowców odkrycie, że nasze DNA jest w 96 proc. zgodne z DNA naczelnych. Również co jakiś czas pojawiają się dowody przekonujące specjalistów, że po stracie najbliższych towarzyszy, zwierzęta potrafią rozpaczać na równi z człowiekiem.

Wielu naukowców i badaczy zastanawia się nad tą kwestią. Jedni uważają, że jest to jak najbardziej możliwe. Doktor Ruperta Sheldrake, biolog z uniwersytetu w Cambridge i autor książki "Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home" (Psy, które wiedzą, kiedy właściciel wraca do domu) po analizie wymienionego zdjęcia, zauważa iż szympansy były wyjątkowo ciche podczas wywożenia ciała Dorothy. Sprawiały wrażenie istot rozpaczających po zmarłym obejmując się wzajemnie. Jednak wielu specjalistów próbuje obalić teorię o odczuwaniu przez zwierzęta smutku po stracie. A może jest to po prostu zwykłe zaciekawienie z ich strony a nie żałoba?

Około cztery lata temu kiedy w bostońskim zoo zmarła gorylica Babs, jej życiowy partner wykazywał wszelkie oznaki rozpaczy. Wył i bił się w klatkę piersiową, podniósł kawałek jej ulubionego selera, włożył go jej do ręki i starał się ją obudzić. Również słonie potrafią odczuwać smutek po odejściu bliskich. Joyce Poole, specjalistka od tych zwierząt, opisuje ich oczy jako pełne bólu, widziała również jak całymi dniami ze zwieszonymi głowami pełnią straż nad martwym słoniątkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z tym całkowicie. Na początku stycznia odszedł mój piesek, moja kotka która była bardzo z nim zaprzyjaźniona od razu to wyczuła, chociaż znajdowała się w innym pokoju, była bardzo zdenerwowana i chodziła od ściany do ściany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alez oczywiście, że zwierzeta czują i na swój sposób "rozumią" smierć. Żeby nie szukac egzotyki -np. każdy domowy pies czując zbliżająca sie śmierć, (w przypadku smierci naturalnej, ze starości) szuka cichego, spokojnego miejsca-poza ludzkim wzrokiem. To samo robią koty.
Programy typu Animal Planet pokazują zachowania zwierząt i dopiero wtedy możemy sobie uzmysłowic, że zwierzęta czują i cierpią tak samo, jak my.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.