Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1784 miejsce

Zwierzęta, rośliny i kwiaty zwiastują wiosnę

Wreszcie mamy wiosnę. Wystrzeliła w całej Polsce. Rośliny i zwierzęta budzą się do życia. Ptaki powracają z ciepłych krajów, na drzewach zielone pąki i liście. W sadach, ogrodach i na łąkach zakwitają kwiaty. Słońce coraz lepiej przygrzewa.

 / Fot. Wikipedia, Autor:Paweł OpiołaTegoroczna spóźniona wiosna już chyba na dobre zagościła w Polsce. Warunkowe słowo "chyba" - nieprzypadkowe. Jeszcze kilka dni temu mieliśmy na Suwalszczyźnie i Podlasiu przygruntowe przymrozki od minus 2 do minus 4 stopni C. Dane meteorologii z minionych lat pokazują, że bywały u nas maje bardzo zimne i deszczowe, ale także gorące jak lato. Teraz jednak wypada, po tym co widzimy dookoła, śmiało powiedzieć, że wiosna zawitała naprawdę do Polski. Zwiastunami jej są zwierzęta; jedne przebudziły się z długiego snu zimowego, inne przyleciały i przylatują jeszcze z ciepłych krajów.

Pogoda w górach i "morze krokusów"

Pogoda obecnie równo podzieliła Polskę na dwie części – południową z ciepłym, jak latem powietrzem i północną, z chłodniejszym. Pogoda sprzyja także budzącej się przyrodzie, co bodaj najlepiej widać na tatrzańskich szczytach i w górskich dolinach. Na nasłonecznionych halach, m. in. na Kalatówkach i w Dolinie Chochołowskiej, śniegu już prawie nie ma, w jego miejscu rozlało się "morze krokusów".

Turyści mają co podziwiać, w długi weekend w Tatrach i fotografować, ale – jak ostrzegają służby TOPR - powinni pamiętać, że na szlakach zalega jeszcze gruba warstwa śniegu, lub zdradliwego lodu. "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna". Możliwe jest też czasem wyzwolenie lawiny, zwłaszcza w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie - informują TOPR-owcy.

Tymczasem na płaskim terenie południowej, a właściwie całej Polski, witamy już w pełnej krasie wiosnę. Pięknie zwiastują porę wiosenną zielone trawniki, pączki i listki drzew oraz pierwsze kwiaty w sadach, parkach, ogrodach i na łąkach. No i oczywiście przyloty pierwszych ptaków z dalekich ciepłych krajów – z południa Europy, Afryki i Indochin, gdzie przebywały w czasie naszej zimy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.