Facebook Google+ Twitter

Zwierzęta śpiewają po hebrajsku

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-06 18:38

Fundacja Czarna Owca Pana Kota, we współpracy z Jewish Community Centre (JCC) zaprasza na spotkanie z Naczelnym Rabinem Krakowa - Boaz Pashem.

Boaz Pash / Fot. Slav/WikimediaJudaizm - najstarsza monoteistyczna religia pokazuje, że zwierzęta trzeba szanować, nie wolno się nad nimi znęcać czy polować na nie dla rozrywki. Żydzi zobowiązani są do nakarmienia zwierzęcia zanim sami spożyją posiłek, oraz dbanie o to by mogły one należycie odpocząć.

Podczas spotkania dowiemy się m.in. co oznacza, że jedne zwierzęta są koszerne a inne nie, o co chodzi w talmudycznej przypowieści o Jehudzie ha-Nasim, co takiego zrobił on cielakowi, że ściągnął na siebie chorobę, a także co śpiewają zwierzęta w zbiorze pieśni Perek Szira. Rabin Boaz Pash przybliży nam co słynni rabini, żydowscy mistycy i filozofowie mówili i pisali o zwierzętach, a także jaki status mają one w judaizmie. Boaz Pash opowie nam również o tym, jakich zwierząt postać mogą przybierać rozmaite demony w wierzeniach ludowych i wiele, wiele więcej…

Rabin Boaz Pash - od 2006 roku Naczelny Rabin Krakowa. Absolwent Joseph Straus Rabbinical Seminary, emisariusz organizacji "Shavei Israel", członek Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej.
W centrum jego zainteresowań znajduje się m.in. Kabała. Jest autorem książki poświęconej doktrynie kabalistycznej Rabina Aschalaga. Ostatnio nakładem krakowskiego wydawnictwa Austeria ukazała się jego książka "Szepty krakowskich rabinów. Komentarze do Tory". Rabin miał w swoim życiu trzy psy, dwa króliki, oraz opiekował się dwoma kotkami, które wybrały jego dom by tam urodzić kocięta.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia, w czwartek, o godz. 20 w siedzibie Jewish Community Centre (Centrum Społeczności Żydowskiej) przy ul. Miodowej 24.

Joanna Wydrych

Pierwotnie opublikowane na stronie www.czarnaowca.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.