Facebook Google+ Twitter

Zwierzęta też czują. Wywiad z organizatorką marszu (Nie)Milczenia

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2011-02-02 20:21

Coraz częściej słyszymy o przemocy wobec zwierząt. W związku z tym powstają różne inicjatywy. Autorką jednej z nich jest Wioleta Pawlik-Nowacka. O planowanej przez nią akcji oraz ochronie praw zwierząt będziecie mogli przeczytać poniżej

plakat akcji / Fot. Wioleta Pawlik-NowackaJesteś organizatorką Marszu (Nie) Milczenia - opowiedz proszę trochę o tej akcji. Skąd taki pomysł i jakie są jej cele?
Wioleta Pawlik-Nowacka: "Marsz (NIE) Milczenia – stop przemocy wobec zwierząt" jest pokojowym zgromadzeniem, które ma spełnić rolę społecznego sprzeciwu wobec przemocy, jaka spotyka zwierzęta. Marsz ma na celu uświadomienie społeczeństwa. Zmuszenia do reagowania na akty przemocy wobec zwierząt. Pokazanie, że takie sytuacje są wynaturzeniem i prowadzą do patologii. Chcę doprowadzić do zakorzenienia przekonania, że zwierzęta czują i cierpią oraz, że zasługują na opiekę i szacunek człowieka. Pragnę, także nagłośnienie sprawy zakatowania psa przez trzech zwyrodnialców w województwie małopolskim oraz wielu innych, które w ostatnim czasie ujrzały światło dzienne.

Czynnikiem zapalnym do zorganizowania przeze mnie tej akcji była sytuacja jaka miała miejsce w województwie małopolskim, gdzie trzech mężczyzn zakatowało psa rasy husky. Była to kropla goryczy, która przelała czarę, ponieważ sama mam psa tej rasy i nie mogę sobie wyobrazić, że dla chorej przyjemności można zrobić krzywdę tak bezbronnej istocie.
Marsz, na chwilę obecną, odbędzie się 13 lutego 2011 roku o godzinie 13.00 pod wspólną nazwą i logo w czterech miastach: Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. Prowadzę też rozmowy z Lublinem i Warszawą. Początkowo nie planowałam akcji poza Łodzią, ale zaczęły się zgłaszać do mnie osoby chętne do koordynowania akcji w moim imieniu, w innych miastach, więc zgodziłam się. Akcja, która odbywa się w kilku miastach jednocześnie będzie miała większy oddźwięk i przez to może odnieść lepsze rezultaty.

W ostatnim czasie słyszeliśmy o wielu przypadkach bestialskiego traktowania zwierząt. Prawo nie karze sprawców surowo, w związku z tym istnieje wiele pomysłów na zaostrzenie kar. Czy planujesz jakieś inicjatywy zmierzające w kierunku zaostrzenia istniejących przepisów prawnych? Jak według Ciebie powinni być karani?
Problem nie tkwi w złym prawie, a w braku jego egzekwowania przez wymiar sprawiedliwości. Oczywiście osobiście uważam, że kary są zbyt niskie, ale na chwilę obecną podniesienie wymiaru kar nie przyniesie rezultatów, ponieważ sądy i prokuratura dalej nie będą ich stosować. Jeżeli będzie się mówić o łamaniu praw zwierząt i nie będzie cichego społecznego przyzwolenia, to wtedy i nasz wymiar sądowniczy nie będzie tego ignorował. Jeżeli temat łamania praw zwierząt zawarty w Marszu spotka się z dużym zainteresowaniem podejmę się inicjatywy obywatelskiej związanej z zaostrzeniem przepisów prawnych. Taka inicjatywa wymaga poparcia pisemnego co najmniej 100 tys. osób, aby mogła być złożona w postaci projektu zmian ustawy do Sejmu. Według mnie kara więzienia powinna być tylko częścią kary, dodatkowo osoba skazana powinna zostać poddana karze dożywotniego zakazu posiadania zwierząt, ponieważ w naszym wymiarze sprawiedliwości więzienie rzadko spełnia funkcję resocjalizacji i skazani często po odbyciu kary wracają do swoich chorych upodobań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Celina
 • Celina
 • 30.06.2011 15:10

Zwierzęta również myślą, czują ból, radość, miłość. Potrafią być lepszymi przyjaciółmi od niejednego człowieka. Nigdy nie osądzą twoich poglądów, nie skrytykują za decyzję, za błędy. Mogą cię tylko wysłuchać, ale to też bardzo wiele. Przytulą się do ciebie w geście pocieszenia jak czują, że jesteś smutna. Mimo co kiedykolwiek zrobisz, zawsze cię będą kochać. Nigdy cię nie zdradzą, nigdy nie obgadają... Dla nich człowiek jest bardzo ważny. Dlaczego ludzie myślą, że zwierzęta to zabawki dla dzieci, albo rzeczy do zabijania? Zwierzęta są jednocześnie głupsze, ale tez mądrzejsze od ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hubert D
 • Hubert D
 • 01.03.2011 20:55

Witam,trzeba zmienić prawo,tak samo jak przy potrąceniu pieszego kierowca powinien zatrzymać się i udzielić pomocy,tak samo powienien udzielić pomocy potrąconemu kotu czy psu,to są zwierzęta domowe,więc należy im się szacunek i wdzięczość!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Skwark
 • Józef Skwark
 • 06.02.2011 21:41

Powinno się powołać "Policje do spraw zwierząt!" Ujawniać, ujawniać, ujawniać.......

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan K.
 • Jan K.
 • 06.02.2011 11:16

Jestem za a nawet jeszcze wiecej !!!!!!!! Jestem jednak zbulwersowany ,ze patron tej akcji jest P.Janda ze SdZ, osoba z wyrokiem sadowym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.rp.pl/artykul/2,599873.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Barbara Adamczyk
 • Barbara Adamczyk
 • 04.02.2011 21:46

Oczywiście popieram. Zwyrodnialców,którzy znęcają się nad zwierzętami, powinno się bardzo ostro karać. Nieludzkie traktowanie zwierząt zdarza się w całym kraju. Myślę,że takie marsze powinny odyć się we wszystkich większych miastach w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Justyna Rewers
 • Justyna Rewers
 • 04.02.2011 15:29

Ja również popieram. To co się teraz dzieje przekracza wszelkie pojęcie,
nieludzkie zachowanie ludzi musi się skończyć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram również! Nie bądźmy obojętni na krzywde zwierzat bo taki zwyrodnialec dziś skatuje zwierze a jutro może skatowac człowieka! Jeśli chodzi o rady to równiez popieram by zanim zdecydujemy się na zwierzaczka poczytać o nim, czego potrzebuje, jakie musza być spełnione warunki do jego utrzymania, jaki charakter ogólny ma na przykład rasa która się nam podoba itp ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga P.
 • Aga P.
 • 02.02.2011 22:12

Popieram w 100% i bardzo prosze o taki marsz w Warszawie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.