Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3013 miejsce

Zwinka, jaszczurka piękna i towarzyska

Jaszczurki, za wyjątkiem padalca zimują pojedynczo. Zwinki kopią nory nawet o długości ośmiu metrów, mające wiele rozgałęzień. Obecny okres, to czas zapadania w hibernację - idzie zima.

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) / Fot. Artur HampelJaszczurka zwinka (Lacerta agilis), to kolejny gatunek w polskiej faunie, który odnotowuje spadek liczebności. Te niezwykle zwinne zwierzęta mają swoich wrogów naturalnych w postaci ptaków drapieżnych, węży, ssaków średniej wielkości. Niebanalnym zagrożeniem dla zwinki są zwierzęta domowe jak kot czy pies. Psy dodatkowo potrafią rozkopać znaczny obszar w poszukiwaniu atrakcyjnej zdobyczy.

Zobacz galerię zdjęć zwinki

Zwinka jest zwierzęciem jak na jaszczurkę niezwykle towarzyskim. Przy odpowiednim zachowaniu pozwoli się dotknąć a nawet wziąć na ręce.

Obecny okres, gdzie temperatura spada poniżej 10 st. Celsjusza zmusza zwinki do przejścia w stan hibernacji w przygotowanej przez siebie kryjówce. Zwinki jak i inne polskie jaszczurki zimują pojedynczo. Często korytarz wykopany wcześniej, ma swoje zakończenie w gęstych korzeniach pod krzewami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ubiegłej jesieni miałam szczęście natknąć się na niezwykle u nas rzadką jaszczurkę szmaragdową. I nie był to samczyk zwinki, której gody odbywają się wczesną wiosną (III - IV) tylko autentyczna jaszczurka szmaragdowa z pięknie turkusowym podgardlem.

A może był to młody okaz jaszczurki zielonej Lacerta viridis, której młode wykluwają się właśnie końcem lata? Spotkać je można u naszych południowych sąsiadów, zatem niewykluczone, że zdarzają się i w naszym Beskidzie.
[Dorosły osobnik L.viridis jest ze 3 razy dłuższy od zwinki.]

Komentarz został ukrytyrozwiń

też wyglądam już u mnie na "moje" ropuchy, ale tu zima jeszcze w pełni... choć wiosna pukała już do drzwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze muszę Pana poprosić o przysługę. Poproszę o taką piękną fotkę mojej twarzy, bo na zdjęciach zrobionych mi do tej pory przypominam raczej ropuchę :( Świetne fotki, zresztą jak zawsze. Pozdrawiam i 5 zostawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta piękna jaszczurka broniąc się, potrafi puścić część swojego ogona a sama ukryć się bezpiecznie. Podobnie czynią padalce. Ciekawy artkuł na 5* Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna modelka. Ile czasu trwała sesja zdjęciowa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.