Facebook Google+ Twitter

Zwolennicy i przeciwnicy budowy meczetu demonstrowali w Nowym Jorku

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-09-11 22:31

Wkrotce po zakończeniu sobotnich uroczystości rocznicowych upamiętniających ofiary zamachów z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku rozpoczęły się demonstracje zwolenników i przeciwników budowy meczetu w pobliżu Strefy Zero - miejsca ataku.

Grupa przeciwnków kontrowersyjnego projektu skandowała "USA, USA" i inne patriotyczne hasła. Wznoszono transparenty i szturmówki z napisami: "Nigdy nie przebaczymy, nigdy nie zapomnimy, nie - dla meczetu koło WTC".

Demonstraci nosili koszulki z nadrukiem amerykańskich barw narodowych. W rozmowach z telewizją mówili, że budowa meczetu koło miejsca masowego morderstwa popełnionego w imię Allaha obraża pamięć prawie 3000 ofiar zamachów.

Kilka przecznic dalej demonstrowała grupa popierająca meczet, sponsorowany przez ugrupowanie Cordoba Initiative, grono działaczy muzułmańskich przy współudziale duchownych innych wyznań.

Jej przewodniczący, imam Abdel Feisal Rauf, propaguje dialog i tolerancję religijną, ale nie chce się zgodzić na przeniesienie meczetu w inne miejsce.

Policja nowojorska podjęła zapobiegawcze środki ostrożności. "Zadbaliśmy, żeby trzymać obie grupy z dala od siebie" - powiedział komisarz policji w metropolii Roy Kelly.

Podczas obchodów 9. rocznicy zamachów prezydent Barack Obama wezwał amerykańskie społeczeństwo do jedności i podkreślił, że USA "nie prowadzą wojny z islamem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.