Facebook Google+ Twitter

Zwolnienia w spółce PKP Cargo efektem restrukturyzacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 14:42

Liczba pracowników spółki zajmującej się przewozami towarowymi PKP Cargo zmniejszyła się o siedem i pół tysiąca osób. Do końca roku pracę straci jeszcze pięciuset pracowników. To wynik restrukturyzacji zatrudnienia w spółce.

Jak powiedział IAR Wojciech Balczun, prezes zarządu PKP Cargo, ten rok jest bardzo trudny dla przedsiębiorstwa. W wyniku kryzysu załamał się rynek przewozów kolejowych, przeprowadzono restrukturyzację zatrudnienia w ramach tak zwanego programu dobrowolnych odejść.

Pracownicy otrzymali odprawy, co kosztowało spółkę ponad 200 milionów złotych. Ireneusz Wasilewski, członek zarządu do spraw pracowniczych mówi, że część pracowników przechodzi na emeryturę, niektórzy zostaną przeniesieni do spółek zależnych od PKP Cargo.

Innego zdania jest Aleksander Motyka, przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, który uważa, że program restrukturyzacji jest porażką zarządu. Jak podkreśla, program miał dotknąć przede wszystkim administrację, a pracę stracili między innymi maszyniści. Teraz - zauważa - nie ma kto obsługiwać pociągów, bo brakuje doświadczonych pracowników.

Dla przedsiębiorstwa zwolnienie ośmiu tysięcy pracowników oznacza oszczędności do 25-ciu milionów złotych miesięcznie, przy zachowaniu tego samego poziomu produkcji. Najwięcej pracowników odeszło z centrali, czyli administracji, oraz z zakładów produkcyjnych na Podkarpaciu i Mazowszu.

Jak informuje spółka, restrukturyzację wymusił znaczy spadek przewozów, zaś zjawisko to wykazało rzeczywiste nadwyżki zatrudnienia. Program dobrowolnych odejść kosztował PKP Cargo ponad 200 milionów złotych. W efekcie zmian liczba zatrudnienia w PKP Cargo zmniejszy się w bieżącym roku do niespełna 30-tu tysięcy pracowników. Największe zwolnienia miały miejsce między lutym a czerwcem.

Jak informuje PKP Cargo, restrukturyzacja będzie kontynuowana w przyszłym roku, jednak zarząd nie przewiduje tak dużych zwolnień jak w tym roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.