Facebook Google+ Twitter

Zwolnijcie charytatywne SMS-y z podatku VAT!

Koalicja organizacji pozarządowych „SMS bez VAT”apeluje o zwolnienie z podatku VAT SMS-ów wysyłanych na cele dobroczynne i zwraca się z prośbą do wszystkich o poparcie tej inicjatywy.

Telefon komórkowy / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nokia2600.jpgJakże często w przerwach reklamowych w telewizji widzimy dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich. Czasem ich jedynym sposobem przemieszczania są kochające ramiona udręczonych rodziców, których na zakup specjalistycznego sprzętu nie stać. Bywa, że zrozpaczeni rodzice usiłują zebrać środki na drogie operacje przeszczepienia szpiku kostnego, czy pozbycia się złośliwego nowotworu. Innym razem okazuje się, że upośledzona osoba mogłaby poruszać się i samodzielnie wykonywać wiele czynności życiowych, gdyby zaopatrzyć ją w specjalistyczną i bardzo drogą protezę.

W każdym z takich przypadków na drodze do poczucia namiastki szczęścia przez te osoby stoi jedna przeszkoda - pieniądze! W odruchu bezsilnej rozpaczy i nadziei osoby te zwracają się do obdarzonych sercem rodaków z prośbą o pomoc. W zasadzie taki problem nie powinien wystąpić, gdyż konstytucyjnym obowiązkiem państwa jest zapewnienie swoim obywatelom odpowiednich warunków ochrony zdrowia i wszystkiego, co temu celowi ma służyć. Niestety, państwo jest biedne i mimo najlepszych chęci sprostać swoim powinnościom wobec wszystkich obywateli nie jest w stanie. Przynajmniej tak twierdzi. Często więc ostatnią deską ratunku stają się organizacje pozarządowe.

Fundacja TVN „nie jesteś sam”, Fundacja „Polsat”, Fundacja Hospicyjna, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” to tylko te najbardziej znane spośród organizacji spieszących z pomocą biednym i opuszczonym, wyręczając przy okazji to zawsze biedne państwo w jego powinnościach. Działalność tych ludzi dobrej woli opiera się na wrażliwości Polaków na ból, cierpienie i elementarne potrzeby drugiego człowieka, bazuje na ich hojności i chęci dzielenia się często swą własną biedą z potrzebującymi zarówno w kraju jak i na świecie.
Jedną z najbardziej popularnych i wykorzystywanych najczęściej metod wspierania przez obywateli inicjatyw społecznych stał się SMS charytatywny.

Moralny sprzeciw budzi fakt, że budżet państwa zarabia, pomniejszając o 18,03% prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu. Dzieje się tak dlatego, że SMS charytatywny jest opodatkowany tak jak każdy, zwykły SMS 22 % stawką podatku VAT. Zaznaczyć tu wypada, że chodzi o środki opodatkowane już wcześniej podatkiem dochodowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Popieram w stu procentach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawet jedno uratowane życie więcej jest argumentem za tym, by SMS-y charytatywne nie były obciążone podatkiem VAT. W przypadku UNICEF mówimy o kwocie, która pozwoliłaby na pełne leczenie 12 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci. Czy trzeba szukać innych przykładów? Oczywiście apel bezwzględnie popieram! Plus dla Autora artykułu za podjęcie trudnego, ważnego społecznie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poparłam apel w słusznej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już złożyłam podpis pod apelem koalicji "SMS bez VAT". Skubani jesteśmy każdego dnia wszyscy, ale jakie trzeba mieć sumienie, żeby skubać chorych czy niepełnosprawnych? I to z pieniędzy często pochodzących od emerytów, rencistów, a więc ludzi też nie najlepiej zazwyczaj uposażonych... Czy dewizą naszych czasów ma być tylko: money, money, money? I te obrzydliwe kłamstwa, zasłanianie się prawem unijnym, gdy brak jest po prostu dobrej woli!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 13:52

Ciekawe czy ten pomysł przejdzie bo w PL to wszystko jest nastawione by jak najwięcej obskubać ludzi a pieniędzy w budżecie i tak brak.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 08:48

Popieram

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 07:16

Jak to mówią: granda w żywe oczy. "Moralny sprzeciw budzi fakt, że budżet państwa zarabia, pomniejszając o 18,03% prywatne środki, które indywidualni darczyńcy przekazują na cele służące dobru ogółu. Dzieje się tak dlatego, że SMS charytatywny jest opodatkowany tak jak każdy, zwykły SMS 22 % stawką podatku VAT. Zaznaczyć tu wypada, że chodzi o środki opodatkowane już wcześniej podatkiem dochodowym." Szukać "rezerw" w dobroczynności - to szczyt bezczelności. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wymownie przedstawiony bardzo ważny protest przeciwko bezmyślności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.