Zwycięska porażka Śląska Wrocław

Piłkarze Śląska Wrocław w 2. rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA przegrali z mistrzem Czarnogóry 0:1. Jednak dzięki dwubramkowej wygranej na wyjeździe mistrz Polski awansował do kolejnej fazy rozgrywek.

Przed meczem istniały pewne obawy co do zachowania kibiców obu drużyn. Wrocławianie, którzy w ubiegłym tygodniu odwiedzili Podgoricę niezbyt dobrze wspominają wyjazd do stolicy Czarnogóry. Władze klubu z Bałkanów ostrzegały swoich kibiców przed przyjazdem do Polski, motywując swój apel... zachowaniem kibiców w czasie Euro 2012.

Mimo apeli klubu kilka minut po pierwszym gwizdku na trybunie gości pojawiło się kilkudziesięciu kibiców z Podgoricy. Sympatycy Buducnosci i Śląska na chwilę spotkali się przy rozdzielającej ich siatce, lecz „spotkanie” natychmiast zostało przerwane przez służby ochrony, wtedy w „klatce gości” pojawili się uzbrojeni w kaski i gumowe pałki policjanci, którzy nie dopuścili do ponownego zwarcia kibiców.

Wrocławianie do spotkania podchodzili z zaliczką dwóch goli wywalczonych na wyjeździe mimo to, podopieczni Oresta Lenczyka nie cofnęli się do defensywy. W 12 minucie pierwszą poważną sytuację na objęcie prowadzenia miał Śląsk, jednak strzał Kaźmierczaka przeleciał obok słupka.

Goście z Czarnogóry mimo porażki u siebie do Wrocławia przyjechali po zwycięstwo i awans do kolejnej rundy. W 15 minucie udowodnił to kapitan Buducnosti Nikola Vukcevic, który pokonał Mariana Kemelena. Już w doliczonym czasie gry okazję na wyrównanie mięli Sylwester Patejuk i Sebastian Mila, ostatecznie strzał tego drugiego został wybity przez obrońców Buducnosti.

Drugą połowę w ofensywie rozpoczęli gracze Śląska. Pokonać Jasmina Agovica próbowali Patejuk, Gikiewicz i Elsner. Napór ze strony gości też był zauważalny, w 55 minucie doskonałą okazję na 2:0 miał Dragan Boskovic, jednak wywalczył tylko rzut rożny. Chwilę później mocny strzał Adrovića przeleciał nad poprzeczką bramki Kemelena.

W 67 minucie ponownie mogło dojść do zmiany wyniku na korzyść zespołu z Czarnogóry, jednak bramkarz Śląska nie miał problemu z obroną zbyt lekkiego strzału Adrovica. Pięć minut później sam na sam z Kelemenem znalazł się Golubovic, jednak bramkarz Śląska zdołał wybić futbolówkę poza linię boiska. W 82 minucie okazję na podwyższenie wyniku miał Stefan Mugosa, który po interwencji Kelemena upadł w polu karnym. Sędzie jednak nie odgwizdał „jedenastki”.

Już w doliczonym czasie gry losy spotkania próbował jeszcze odmienić Marcin Kowalczyk, jednak jego strzał został wybity przez obrońców mistrza Czarnogóry.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 0:1 dla Buducnosi, jednak do 3. rundy eliminacji LM dzięki dwubramkowemu zwycięstwu na wyjeździe awansowali piłkarze Śląska Wrocław, który w przyszłą środę spotka się z mistrzem Szwecji - Helsingborgs IF.

WKS Śląsk Wrocław – FK Buducnost Podgorica 0:1 (0:1)

Bramki: Vukcevic (15')

Śląsk: Kelemen, Spahic, Mraz (38' Patejuk), Cetnarski (46' Sobota), Mila, Kowalczyk, Grodzicki, Pawelec, Kaźmierczak, Ł. Gikiewicz, Elsner.

Buducnost: Agovic, Radunovic (86' Nikac), Pekovic, Djikanovic, Boskovic, Vukcevic, Kurbegovic (71' Golubovic), Vukcevic, Kamberovic, Adrovic, Klezic (80' Mugosa).