Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16595 miejsce

"Zwycięzca jest sam" – obraz współczesnego świata

Igor – rosyjski milioner, Hamid – dyktator mody i Gabriela – niespełniona aktorka. Co ich łączy? Wszyscy troje pozwalają na manipulowanie swoimi marzeniami. I są głównymi bohaterami najnowszej książki Paulo Coelho.

Okładka książki. / Fot. Drzewo BabelJaką cenę trzeba zapłacić za własne marzenia? Przekonują się o tym bohaterowie książki "Zwycięzca jest sam", która ukazała się w maju tego roku. Coelho przedstawia w niej wierny portret współczesnej rzeczywistości, w której króluje pogoń za sławą i władzą. Człowiek nigdy nie ma dość, zawsze chce więcej. Niektórzy są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem – pisze Paulo Coelho.

Akcja książki rozgrywa się w ciągu 24 godzin w dniu największego europejskiego festiwalu filmowego w Cannes. To właśnie tutaj zbiera się cała śmietanka towarzyska – producenci filmowi, znani aktorzy i aktorki, projektanci mody, supermodelki oraz początkujące gwiazdy filmowe i gwiazdy, nieco już zapomniane. Pokazane są w niej kulisy wielkiego świata. Coelho opisuje rzeczywistość, w której liczy się sława, bogactwo i władza a jedynym wyznacznikiem człowieka jest bycie podziwianym i rozpoznawanym. Do tego świata pełnego próżności i obłudy wkracza Igor i zakłóca uroczystość wręczenia nagród. Jest obsesyjnie zakochany w swojej byłej żonie i pragnie ją odzyskać za wszelką cenę. Jest w stanie poświęcić ludzkie życie, byle tylko wróciła z nim do Rosji.

Już sam tytuł skłania do myślenia – zwycięzca jest sam. Gdy osiągniemy już wszystko, o czym marzyliśmy, może okazać się, że nie ma przy nas nikogo, z kim moglibyśmy cieszyć się z sukcesu. Poświęciliśmy zbyt wiele – miłość, przyjaźń, własne ideały i teraz tęsknimy za naszym poprzednim życiem.

Coelho zmusza do refleksji nad hierarchią wartości. Zachęca nas do wybrania mniej uczęszczanej drogi życiowej. Czy naprawdę trzeba być podziwianym by być szczęśliwym? Sława szybko przemija i co wtedy zostaje? Poczucie pustki, osamotnienia.

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, jest to studium ludzkiej psychiki z elementami powieści sensacyjnej. Czytając ją przeniosłam się do innego świata i zobaczyłam go oczami gwiazd. Poznałam ich marzenia i niepokoje, nadzieje i porażki. Warto ją przeczytać ze względu na jej aktualność tematu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ja naprawdę nie wiem co ludzie widzą w Coelho. przeczytałem trzy jego książki i mam szczerze dość. czynność ta w moich oczach urosła wręcz do miana jakiegoś sadomasochizmu, a to za sprawą płytkości, filozofii dla ubogich wręcz tych dzieł. sama recenzja upewnia mnie w przekonaniu, że ten pan wciąż piszę banały, bez choćby ociupinki miejsca na czytelniczą autorefleksję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Rolatowska zawsze wyraża dziwnie odmienne zdanie ! ostatnio nawet stwierdziła ze dzieci chore ontologicznie sa bardziej pogodne niż zwykli ludzie ! Napisałam że może by sie z nimi zamieniła ! i wtedy niech komentuje! Tak wiec i tym razem usiłowała sie popisać komentując długość recenzji ! Nic mnie tak nie złości jak potencjalne stare panny przemądrzale jak staruszki.

Weroniko ! Uważam ze Zwycięzca to naprawdę interesujący tekst . Podoba mi się również Twoja recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam "Zwycięzcę" jakiś czas temu, robi wrażenie, chociaż trudno określić, czy jest dobry. Dodam, że mało w nim Coelho. Szkoda, że nie napisałaś więcej. Twoja recenzja jest niewiele dłuższa od opisu na okładce książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.07.2009 20:05

Paulo Coelho potrafi swoimi książkami docierać do ludzi i zmuszać ich do refleksji, dlatego też nie wątpię, że i z tą książką jest podobnie;) mam nadzieję, że niebawem znajdę trochę czasu, aby móc ją przeczytać;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.