Facebook Google+ Twitter

Zwyciężyć siebie. Wkrótce Powiatowa Paraolimpiada w Legionowie

25 maja 2012 roku na stadionie miejskim w Legionowie odbędzie się Powiatowa Paraolimpiada . Jest to szczególne wydarzenie, nie tylko dla zawodników, ich rodzin, opiekunów ale również dla społeczności lokalnej. O wydarzeniu opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Legionowie, Grzegorz Gutowski.

Dyrektor MOSiR Grzegorz Gutowski. / Fot. Joanna TrusiakDlaczego w tym roku doszło do organizacji powiatowej paraolimpiady w Legionowie?
W tym roku zaistniały wszystkie potrzebne okoliczności, aby doszło do organizacji tej niezwykle cennej inicjatywy. W ubiegłym roku powstał komitet organizacyjny obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych Powiatu Legionowskiego. Działacze tego komitetu przedstawili program obchodów tych dni, a w nim projekt paraolimpiady. Władze samorządowe poparły inicjatywę. Wszyscy powinni mieć możliwości zaprezentowania swoich umiejętności sportowych stad też pomysł organizacji imprezy sportowej dla wszystkich niepełnosprawnych powiatu legionowskiego. Obiekty sportowe zarządzane przez MOSiR, znajdujące się na terenie naszego miasta powinny być i są są dla wszystkich mieszkańców.

Czym jest sport dla osób niepełnosprawnych?
Niepełnosprawni podawani są ćwiczeniom terapeutycznym od dziecka. Chodzi tuMedal pamiątkowy I Powiatowej Paraolimpiady w Legionowie. / Fot. Joanna Trusiak o szczególne usprawnienia ciała. Od osób niepełnosprawnych aktywny sport wymaga nie lada walki ze sobą samym, przezwyciężania własnych słabości nie tylko fizycznych, ale psychicznych również. Udział w zawodach to podsumowanie wieloletniego wysiłku w przełamywaniu bólu i cierpienia. To akt odwagi, szczególnego heroizmu dla nich. Często sport jest drogą do normalności.

To pokazanie światu jestem i zwyciężyłem własne lęki i słabości. Udział w zawodach jest szczególną formą podziękowania wszystkim za pomoc w walce ze słabościami ciała i ducha. Występ na zawodach niezależnie czy w konkurencjach sportowych czy relaksacyjnych to apel do innych niepełnosprawnych ćwiczcie, nie poddawajcie się, pokazujcie swoje osiągnięcia światu. Jest to również wezwanie do pełnosprawnych bierzcie przykład i uczcie się od nas cierpliwości i pokory.

Czy organizacja paraolimpiady różni się od przygotowania innych zawodów sportowych ?
Każde zawody wymagają dokładnej analizy kto bierze udział, jakie dyscypliny sportu będą reprezentowane. Inaczej przygotowuje się zawody dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W tym przypadku bierzemy pod uwagę możliwości zawodników, rodzaj niepełnosprawności, stan zdrowia i pod tym kątem przygotowujemy dyscypliny sportowe. Dzielimy zawody na typowo sportowe i relaksacyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.