Facebook Google+ Twitter

Zwykłą drukarkę za 2 tys. dol. poproszę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-02 13:50

To nie żart. Tak było, i to całkiem niedawno. Choć, owszem, ekspresowe tempo, w jakim człowiek rozwija swoje wynalazki, sprawia, że pamięć równie szybko ulatuje i to, co jeszcze wczoraj postrzegano jako luksusowe dobro, dziś jest powszechnym dobrem za kilka groszy.

HP Photosmart Ink Advantage eAIO. / Fot. EdelmanKiedy w połowie lat 80. nasze ulice tonęły w peerelowskiej szarzyźnie, w zachodnim świecie technologia przetwarzania obrazu i druku nabierała rozpędu. Pierwsze drukarki laserowe kosztowały wówczas, bagatela, ponad 2 tys. dol., czyli ok. 6 tys. zł. Tak wysokie ceny skutecznie zawężały grono klientów do największych i najbogatszych firm, a mieszkańcy amerykańskich przedmieść z Johnem Smithem na czele nawet nie zaprzątali sobie tym wynalazkiem głowy. Nad Wisłą wcale nie było inaczej.

Co prawda już pod koniec lat 90. sklepowe półki uginały się pod ciężarem najrozmaitszych urządzeń, ale cena nadal była nieziemska. Pierwsze kolorowe drukarki laserowe kosztowały nawet 3 tys. dol. Dziś mało kto o tym pamięta, bo to, co dziś jest powszechne, wydaje się, że było takie od zawsze. Zresztą dotyczy to nie tylko drukarek, ale też komputerów czy popularnych odtwarzaczy mp3, które jeszcze kilka lat temu mogły kosztować tyle, co kilka miesięcznych pensji Kowalskiego.

Pomóż nam stworzyć wakacyjny przewodnik Wiadomości24.pl Weź udział w konkursie i wygraj drukarkę HP Photosmart Ink Advantage eAIO!

Dziś jest to nie do pomyślenia. Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że tylko zmywarka (zainstalowana w co 10 mieszkaniu) nie zdążyła się jeszcze u nas na dobre zadomowić. Z pozostałymi urządzeniami RTV AGD jest znacznie lepiej. Komputer posiada ponad 60 proc. rodzin, drukarkę ponad 40 proc., a odtwarzacz mp3 – 30 proc.

Dalszy spadek cen i rozwój technologii ten trend tylko umacnia. Jeszcze 3-4 lata temu nikt nie przypuszczał, że za chwilę w sklepach będą sprzedawane telewizory i laptopy 3D. Owszem, wciąż drogie, ale pewnie kwestią czasu jest spadek tych cen. Tak stało się ze wspomnianymi drukarkami.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 13.09.2011 18:22

A nie lepiej dołożyć parę złotych i kupić k209a lub 2060 do nich tusze są w cenie zamiennika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iga
  • iga
  • 12.09.2011 20:25

mozna swietna hp atramentowa kupic za nizsza cene, jak sie nie bedzie zamiennikow uzywalo, to na pewno dlugo bedzie sluzyla

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.