Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12527 miejsce

Zwykła kradzież to tylko początek. Uwaga na kredyty!

Kradzież starego dowodu osobistego może oznaczać spore kłopoty. Łatwiej go podrobić niż nowy, plastikowy dokument. A wówczas złodzieje mogą zaciągać kredyty na nasz rachunek.

fot. Adam Plona Para moich znajomych miała pecha. Zostali okradzeni w nocnym pociągu. Jej zabrano telefony komórkowe, trochę pieniędzy, dokumenty, kartę bankomatową i stary dowód osobisty. Po powrocie dostała list z banku z informacją o terminie spłaty pierwszej raty kredytu... którego nigdy nie wzięła!

Mimo że kradzież została natychmiast zgłoszona na policję, rabusie wzięli kredyt, korzystając ze starego dowodu osobistego. Złodzieje próbowali początkowo zaciągnąć pożyczkę w Lukas Banku, a gdy się nie udało, zaciągnęli go w większej miejscowości w województwie podkarpackim w Kredyt Banku, który obsługiwał także kartę płatniczą. Zrobili to dopiero po upływie 10 dni, bo tyle czasu potrzebowali na sfałszowanie dokumentów. Następnie, za zaciągnięty kredyt kupili laptop, telewizor oraz narożnik do pokoju dziennego. Nie wiadomo wciąż czy to koniec zakupów...

Kredytowa przestępczość zorganizowana

Podobne przypadki zdarzały się już w przeszłości. W 1999 r. okradziono w Krakowie p. Marię. Mimo, że zgłosiła sprawę na policję i zastrzegła numer dowodu osobistego oraz karty, po półtora roku przyszły rachunki z Kredyt Banku za raty na zakup komputera na ponad 5 tys. zł. Nie pomogły tłumaczenia, przedstawianie dokumentów: bank nasłał nawet na klientkę firmę windykacyjną!

We wrześniu 2005 r. policja zatrzymała w Szczecinie trzyosobową grupę, zajmującą się wyłudzaniem kredytów. Fałszowali dokumenty i zaświadczenia o zatrudnieniu, a kredyty brały podstawione przez nich osoby.

Z kolei niecałe dwa tygodnie temu policja leżajska zatrzymała 33-letnią pośredniczkę, która wyłudziła kredyty na skradziony dowód osobisty na łączną sumę ponad 15 tys. zł. Grozi jej za to kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Głośna była także sprawa pani Elżbiety, która znalazła się na ogólnopolskiej liście dłużników, bo złodzieje zaciągnęli na jej konto kredyty o łącznej wartości ponad 60 tys. zł! Sprawa ciągnie się już od czterech lat!

Podobne przypadki będą się zdarzać jeszcze przez jakiś czas. Do 31 grudnia 2007 r. używane będą bowiem dowody starego typu. Do tego dnia wszyscy obywatele mają obowiązek wymiany swoich dokumentów na nowe, plastikowe. – Nie ma tygodnia, żebyśmy nie zatrzymali kolejnych osób, które posługując się fałszywymi dokumentami próbowały wyłudzić np. kredyt - mówi Anna Kędzierzawska z Zespołu Prasowego Stołecznej Komendy Policji.

Jak się zabezpieczyć przed fałszerzami?


O odpowiedź na to pytanie zwróciłem się do Dagmary Cybruch, specjalisty z AIG Banku Polska SA we Wrocławiu.

Co powinniśmy zrobić, kiedy skradziono nam dokumenty, w tym także kartę płatniczą i dowód osobisty? Czy pracownik banku powinien dowiadywać się, czy zostały skradzione także inne dokumenty?  
Dagmara Cybruch: Jeśli poszkodowanemu skradziono kartę wydaną w systemie VISA, klient powinien zgłosić jej zastrzeżenie w swoim banku lub innym dowolnym zrzeszonym w VISA. Powinien to zrobić natychmiast po zauważeniu kradzieży. Transakcje dokonane na kartę zastrzeżoną nie obciążają klienta.
W sytuacji zgłoszenia kradzieży lub zgubienia karty, AIG Bank pyta o inne dokumenty, przede wszystkim o dowód osobisty. Nasz pracownik zgłasza numer skradzionego dowodu do zastrzeżenia tymczasowego (na 2 tygodnie) do odpowiedniej komórki bankowej. Następnie informujemy klienta o możliwości zastrzeżenia bezterminowego – po przesłaniu pisemnego podania o zastrzeżenie dowodu osobistego lub protokołu zgłoszenia kradzieży z policji (w terminie 2 tygodni).


Jakie dokumenty wystarczy przedstawić, żeby zaciągnąć kredyt?
DC: Jeśli o kredyt lub pożyczkę wnioskuje nasz dotychczasowy klient, w określonych przypadkach wystarczy tylko dowód osobisty. Generalnie jednak wymagane jest – oprócz dowodu – zaświadczenie o zarobkach lub inne dokumenty, adekwatne do źródła uzyskiwania dochodów.

Jak minimalizuje się ryzyko przy udzielaniu tzw. kredytów od ręki ? Czy operacja blokowania numeru dowodu jest prosta i skutecznie chroni przed wyłudzeniem?
DC: Przy udzielaniu kredytów w procedurze uproszczonej (potocznie „od ręki”), celem ograniczenia ryzyka, bank przeprowadza dodatkowe czynności, np. weryfikację poprzez telefoniczny kontakt z klientem. Dzięki temu zmniejszane jest ryzyko nadużyć związanych ze skradzionymi dokumentami. Zastrzeżenie dowodu osobistego przebiega w dość prosty sposób. Wystarczy informacja telefoniczna od klienta, a następnie, jak już wcześniej zostało powiedziane, przesłanie podania lub protokołu z policji.
 
Jak często zdarzają się przypadki wyłudzenia kredytu na czyjeś nazwisko?
DC: Nie prowadzimy takiej statystyki. Nasz spis dokumentów zastrzeżonych uwzględnia natomiast listę krajową MIG DZ (Międzybankowa Informacja Gospodarcza Dokumenty Zastrzeżone – przyp. autor) prowadzoną przez Związek Banków Polskich.

Załóżmy, że doszło do wyłudzenia. W jaki sposób bank dochodzi swoich praw?
DC: Bank wysyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwej miejscowo jednostki policji bądź prokuratury.
 
Czy to wystarcza? Jak często udaje się zidentyfikować oszusta?
DC: W przypadku, gdy za pomocą skradzionych dokumentów złodziej wyłudzi kredyt, ustalenie sprawcy przestępstwa jest bardzo utrudnione, jednak we współpracy z organami ścigania udaje nam się to zjawisko minimalizować.

Gdzie szukać pomocy?


Jeśli i Ciebie okradli ze starego dowodu, możesz szukać porady na następujących stronach:
http://www.grupy.egospodarka.pl/kradziez-dokumentow-a-lewy-kredyt,t,302183,8.html
http://forumhumanitas.ipbhost.com/index.php?showtopic=176&st=15
http://grupy-dyskusyjne.money.pl/czy;powiadomic;bank;o;utracie;dowodu;osobistego,watek,236937.html
http://biznes.interia.pl/news?ctinf=785865
http://www.wolow.policja.gov.pl/www/index.cgi?strona=kradziez_dok&wybierz=&numer=15&menu=

Jeśli zostałeś okradziony lub zgubiłeś dowód osobisty...


– zgłoś to bezzwłocznie na policję,
– zawiadom o tym Urząd Gminy bądź Miasta,
– dopilnuj, żeby osoba pracująca w tym urzędzie lub policja poinformowała o zgłoszeniu utraty dokumentu MIG-DZ,
– upewnij się w swoim banku, czy dokument rzeczywiście figuruje na tej liście,
– jak najszybciej złóż też podanie o nowy dowód,
– załóż też archiwum sprawy, kseruj wszystkie dokumenty – nie wiadomo, kiedy będą mogły się przydać!

Zapamiętaj, wszystkiego musisz dopilnować sam!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

ZFNIedayCwTvdUkWX
  • ZFNIedayCwTvdUkWX
  • 30.10.2010 06:23

9CgjdX <a href="http://eumwlpscjpkp.com/">eumwlpscjpkp</a>, [url=http://vfxezsdcwnbd.com/]vfxezsdcwnbd[/url], [link=http://uveuajyryosr.com/]uveuajyryosr[/link], http://wpodojkqzpkq.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
yhosmifi
  • yhosmifi
  • 30.10.2010 05:05

xW9Imk <a href="http://igfyjahmxslf.com/">igfyjahmxslf</a>, [url=http://lqlclzdcgprz.com/]lqlclzdcgprz[/url], [link=http://yllhhhmyjpoz.com/]yllhhhmyjpoz[/link], http://kagytbplnxqz.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
rVtyukjAboGkgofX
  • rVtyukjAboGkgofX
  • 30.10.2010 03:43

j4CqIc <a href="http://ipqsmdsdqnfo.com/">ipqsmdsdqnfo</a>, [url=http://ymbwgisaofik.com/]ymbwgisaofik[/url], [link=http://awibigzcjren.com/]awibigzcjren[/link], http://itfokbicbtew.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
yAPGPpQJMYZyk
  • yAPGPpQJMYZyk
  • 30.10.2010 02:23

Xr0cw7 <a href="http://hvdoiyhwoayd.com/">hvdoiyhwoayd</a>, [url=http://yccievgzvxcy.com/]yccievgzvxcy[/url], [link=http://bqeanubndlpz.com/]bqeanubndlpz[/link], http://pbgnokbdkuhf.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
GplhoMjShULgrC
  • GplhoMjShULgrC
  • 30.10.2010 01:02

QfKnlH <a href="http://zbmkssngyzdl.com/">zbmkssngyzdl</a>, [url=http://dsgxhjptmvxr.com/]dsgxhjptmvxr[/url], [link=http://ohmxqsbeedck.com/]ohmxqsbeedck[/link], http://bdvczgnwwsck.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam wykształcenia prawniczego, jeśli nie prokuratura to kto mógłby mi pomóc CBA? Wiem że sprawca ma powiązania z tutejszą prokuraturą nie wiem gdzie się udać po pomoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ubiegłym roku skradziono mi: paszport, NIP, REGON, pokwitowania składek ZUS, numery kont bankowych po prostu wszystkie dokumenty jakie miałam. Stało się to podczas włamania do domu. Mam 4 psy które zostały dotkliwie pobite i wypuszczone poza teren posesji( duże tresowane psy) zabity kot. Sprawa trafia do Prokuratury, znam sprawcę a sprawa zostaje umożona bo co ciekawe sprawca zna jednego z tutejszych prokuratorów. Zaczynają odzywać się firmy windykacyjne z nakazami płatności za zobowiązania których nie zaciągnęłam. Co robić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczegółowe informacje o Systemie DZ znajdują się na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy, kto zgubił dokumenty tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, książeczkę wojskową,...) powinien jak najszybciej - dla swojego bezpieczeństwa - zastrzec je w Banku.
Związek Banków Polskich (www.zbp.pl) i Centrum Prawa Bankowego i Informacji (www.cpb.pl), we współpracy z Bankami, prowadzą Systemy Wymiany Informacji m.in. ten o nazwie System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (www.dokumentyzastrzezone.pl). System eliminuje wyłudzenia dokonywane ze skradzionymi lub fałszywymi dokumentami oraz cudzą tożsamością. Umożliwia zastrzeżenie numeru utraconego dokumentu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co powiecie na taki przekręt?

Pan X zakłada firmę
Zatrudnia w tej firmie kilka osób, każdej daje do wypełnienia kwestionariusz osobowy zawierający wszelkie dane, adres a nawet nazwisko panieńskie matki.
Natępnie kseruje dowody osobiste tych ludzi ( rzekomo do archiwum ) operacja kserowania zajmuje mu godzine więc
daje pracownikom coś do zrobienia w wynajętym lokalu ( np. posprzątajcie tu )
Po kilku dniach firma upada, ludzie są zwolnieni a po tygodniu mają do zapłacenia kredyt który wzięli.
Otóż Pan X wymknął się niepostrzerzenie bocznym przejsciem i razem z podstawionymi osobami wzięli kredyty "w 15min" na podstawie czyiś dowodów osobistych i zaświadczeń o dochodach z własnej firmy.
W ten sposób oszukał kilkanaście osób w godzinę.
Pan X znika z gotówką, firma nieistnieje, biedni ludzie płacą...
----------------------------------------------------------------------------------
Taki system wymyśliłem dzisiaj jak mój szef wziął mój dowód do skserowania i powiedział że odda później.
Uzmysłowiłem sobie że oddawanie swojego dokumentu tożsamości oraz wszystkich danych ososbowych jest niebezpieczne.
Jedynym sposobem uniknięcia takich przekrętów to wprowadzenie dokumentów z chipem. W każdym banku czy instytucji należało by wpisac PIN czyli uwierzytelnić że ten dokument jest mój ( tak samo jak karta i zakupy )
Nawet gdyby ci ktoś ukradł dowód nie miał by z niego kożyści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.