Facebook Google+ Twitter

Zwykły obywatel

Świat się rozwija, co tu nie mówić dynamicznie, a ludzie uzyskali dostęp do szeregu udogodnień w swoim życiu codziennym.

 / Fot. W24W naszym kraju zmiany są gigantycznie. Za tzw. komuny byliśmy w szeregu spraw, takich związanych z komfortem życia codziennego, mocno do tyłu. Np. lata 80., czyli marzenie o kolorowym telewizorze, wieczory u tych nielicznych osób, które posiadały odtwarzacz lub magnetowid, więc jakiś nie przepuszczony przez cenzurę film, można było obejrzeć.

Braki szeregu podstawowych i użytecznych w gospodarstwie domowym rzeczy. Teraz to wszystko jest dostępne, na wyciągnięcie ręki, nie masz kasy - są systemy ratalne na zakup prawie wszystkiego. W sklepach spożywczych półki się uginają od różnorakich towarów, moda na sushi robione w domu nawet nastała. Społeczeństwo się oczywiście ostro rozwarstwiło, jedni mają mizernie, inni sporo, a mała grupa wszystko. Jednak co by nie mówić, komfort życia codziennego wzrósł.

Nasuwa się pytanie czy wraz z tym postępem równolegle rozwijał się
system zasad i wartości w społeczeństwie? Sprawa była skomplikowana, bo w nowy czas weszliśmy właściwie bez elit. Druga wojna światowa i czas po niej skutecznie te elity wykosiły w taki czy inny sposób. Jednak mieliśmy jako społeczeństwo ponad dwadzieścia lat na odbudowanie tej grupy, wykreowanie autorytetów i jak go wykorzystaliśmy, każdy chyba widzi.

Teraz schodzimy na nasz poziom zwykłego obywatela. No i cóż tu się dzieje? Zwykły obywatel przeważnie narzeka na rzeczywistość w jakiej żyje, no i w większości wypadków słusznie. No i teraz kilka pytań, na które każdy niech sobie sam odpowie: Co ten zwykły obywatel robi, żeby tę rzeczywistość zmieniać, czy chociażby próbować kształtować? Chodzi o działania w minimalnym, dostępnym dla tego zwykłego obywatela zakresie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.