Facebook Google+ Twitter

Żyć albo nie żyć? Oto jest pytanie

Prawie o siedem procent wzrosła liczba samobójstw w III kwartale 2011 roku w porównaniu do tego samego okresu roku 2010.

Postawy społeczne wobec samobójstwa zmieniają się na przestrzeni dziejów, zależą od kultury w jakiej żyjemy. W cywilizacyjnym kręgu chrześcijaństwa samobójstwo jest uznawane za grzech śmiertelny (w średniowieczu nieudaną próbę samobójczą karano śmiercią w mękach), ale nie zawsze - nie, jeżeli czyn ten jest wynikiem działania diabła, depresji, stresu, innych zaburzeń psychicznych lub poświęcenia (niektórzy męczennicy i asceci). Zarówno judaizm, islam, jak i prawosławie zgodnie potępiają samobójstwo; według największych religii świata życie człowieka może zakończyć tylko sam Bóg. Wobec polskiego prawa, samobójstwo nie jest przestępstwem, ale już nakłanianie do niego lub pomoc w jego popełnieniu - tak.

Statystyczny polski samobójca to mężczyzna. Ma problemy z pracą, coraz częściej zagląda do butelki, a do tego zaczyna zauważać u siebie objawy depresji. Z danych KGP wynika, że w 2009 roku na swoje życie targnęło się 4 839 mężczyzn, z czego 3 739 skutecznie. W tym samym czasie w wyniku samobójstwa zginęło 645 kobiet. Liczba zamachów samobójczych w 2009 roku była najwyższa od sześciu lat.

Zdaniem ekspertów te alarmujące statystyki to porażka państwa i polityki społecznej. Dlaczego? Bo w Polsce wciąż brakuje programu zapobiegania samobójstwom. - Osoby w kryzysie mają niewielkie możliwości znaleźć fachową pomoc. A przecież samobójstwom można skutecznie zapobiegać, problem w tym, że to wciąż temat tabu - mówi prof. Brunon Hołyst, prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Bardzo często samobójstwo jest popełniane ze względów ekonomicznych.
W okresie prosperity w latach 2006-2007 takich przypadków było znacznie mniej, więc liczba samobójstw jest mniej lub bardziej związana z sytuacja materialną społeczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.