Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6500 miejsce

Życie i legenda Ala Capone

Alphonse Gabriel Capone mógł zostać skazany za wiele przestępstw. Osławionej grupie „Nietykalnych”, udało się zdobyć materiał dowodowy tylko w jednej kwestii. Mija 76 lat odkąd, za przestępstwa podatkowe, skazano słynnego gangstera.

Al Capone, pierwszy z prawej. Obok niego jego syn - Sonny Capone. / Fot. AKPAUrodził się 17 stycznia 1899 roku w Nowym Jorku. Był czwartym z dziewięciorga dzieci emigrantów z Neapolu. Wychował na Brooklynie. Edukację zakończył po szóstej klasie i rozpoczął drogę, która uczyniła z niego najpotężniejszego mafiosa na świecie.

Przez wiele lat budował swoje imperium. Choć dorabiał się na domach publicznych, przemytach, nielegalnych przedsiębiorstwach, spora część społeczeństwa widziała w nim dobrego człowieka. Capone, zdając sobie sprawę z siły jaką może dać mu sympatia ludności, podjął szereg legalnych przedsięwzięć wspierających biednych. Stworzył między innymi program walki z krzywicą, który kontynuowany był po jego śmierci. To dzięki temu programowi dzieci dostawały codziennie w szkole szklankę mleka. Idea zapoczątkowana przez Ala Capone została przejęta potem przez wiele krajów na świecie. Ponadto otworzył wiele jadłodajni dla ubogich i bezdomnych w okresie Wielkiego Kryzysu.

Polowanie na żywą legendę

Wykazywał się tak ogromną przebiegłością i zdolnościami biznesowymi, że federalni długo nie mogli mu udowodnić żadnych z jego przestępstw. Nie byli wstanie udokumentować żadnych powiązań ze światkiem przestępczym. Nie potrafili udowodnić ani faktu kierowania mafią chicagowską, ani udziału w wielu nielegalnych transakcjach, przemytach czy też pozyskiwania dochodów z działalności domów publicznych. W świetle prawa Capone był kryształowo czystym obywatelem.

Kiedy śledztwo dotyczące Ala Capone powierzono ambitnemu agentowi FBI, Eliottowi Nessowi, rozpoczęła się gruntowna analiza wszystkich aktywów gangstera. Funkcjonariusz nie mógł się pogodzić z bezsilnością amerykańskiego prawa wobec człowieka, o którym wszyscy znają prawdę, a któremu nie da sie niczego udowodnić. Analizując majątek mafiosa, odkryto, że faktycznie nie posiada on żadnego majątku. Bogaczami są jego żona, bliscy. Nawet dom, w którym mieściło się „gangsterskie centrum dowodzenia”, należał do Mae Capone – żony mafiosa.

Ness zrozumiał, że jedyną możliwością dopadnięcia Capone jest udowodnienie, mu brak rozliczeń z urzędem skarbowym. Stworzył zespół funkcjonariuszy, którzy słynęli z nieprzekupności i nienagannej opinii. Osiągnąć cel można było wyłącznie wykluczając możliwość przekupienia agenta przez sprytnego Capone. Zespół nazwano „Nietykalnymi”. Dzięki pracy "Nietykalnych" Ness zdobył potwierdzenia źródeł nielegalnych dochodów Ala Capone. Na tej podstawie sformułowano oskarżenie.

W klatce

Proces Ala Capone zakończył się 24 października 1931 roku. Udowodniono mu dwadzieścia dwa zarzucone przestępstwa związane z nie płaceniem podatków. Gangstera skazano na dwanaście lat pozbawienia wolności, 80 tysięcy dolarów grzywny i nakazano ponieść koszta procesu. W maju został osadzony w ciężkim więzieniu federalnym w Atlancie. Następnie został przeniesiony do Alcatraz. Odcięty od świata Capone nie mógł już prowadzić swoich interesów, a jego imperium zaczęło podupadać.

W Alcatraz Capone nie był lubiany. Przyzwyczajony do luksusu i świadomy własnej klasy, nie chciał się stosować do więziennych zwyczajów ani brać udziału w buntach. Domagał się za to kolejnych udogodnień, przy których tegoroczne życzenie Paris Hilton, by w zakładzie karnym pomalowano jej kraty na różowo, to pestka.

Wielokrotnie próbowano go pobić, był częstą ofiarą prześladowań ze strony innych więźniów. Ostatni rok pobytu w więzieniu spędził w szpitalu. Z wyczerpania odnowił mu się syfilis, którego nabawił się w młodości. Poza tym był psychicznie wyczerpany. Bramy Alcatraz otworzyły się dla niego 6 stycznia 1939 roku. Został przewieziony do łagodniejszego więzienia w Kalifornii skąd 16 listopada tego samego roku wyszedł na wolność. Wrócił do swojego domu, w Palm Island na Florydzie.

Z powodu wielu lat spędzonych w wiezieniu, wpływy Capone spadły. Poodupadły też jego interesy. On sam po pobycie w więzieniu stracił zdrowie fizycznie. Był też wykończony psychicznie. W dniu 21 stycznia 1947 roku, gangster doznał udaru mózgu. W trzy dni później zachorował na zapalenie płuc. Okazał się to wróg nie do przezwyciężenia.

Śmierć to dopiero poczatek

Capone umarł 25 stycznia 1947 roku. Pochowano go pierwotnie na cmentarzu Mount Olivet w Chicago pomiędzy grobami jego brata i ojca. W 1950 roku wszystkie trzy groby zostały przeniesione na cmentarz w Hillside, na zachód od Chicago. Na próżno pytać obsługę cmentarza o miejsce pochówku słynnego gangstera. Nie udzielają oni informacji na temat położenia grobu. Aby odwiedzić ostatnią kwaterę Capone należy odszukać pomnik z białego granitu, stworzony z dwóch prostych kolumn, między którymi stoi wydłużony krzyż osadzony na misternie rzeźbionym tle. Pomnik otoczony jest wysokimi krzewami, które zostały z rozmysłem posadzone tak by zasłaniały nisko umieszczony napis CAPONE. Tam, w stóp pomnika znajduje się granitowa płyta w rozmiarach pół metra na metr, na której widnieje napis: ALPHONSE CAPONE, 1899 – 1947, JEZU ZMIŁUJ SIĘ NADE MNĄ.

Eliot Ness zmarł w 1957 roku na atak serca wkrótce po opublikowaniu swojej książki „Nietykalni”, w której opisał szczegóły akcji zatrzymania Ala.

Imperium Capone, choć nie takie samo jak w czasach największej świetności, wciąż istnieje. Do 2004 roku głową rodziny był Sonny Capone, jego syn, który zmarł śmiercią naturalną. Dziś Al Capone jest marką. Jest najlepiej sprzedającym się nazwiskiem La Cosa Nostry. Jego styl ubierania oraz wytworzony przez niego mit magii mafii włoskiej przynoszą co roku krocie tym, którzy zainwestowali w promocję legendy Ala Capone. Jego barwne losy wciąż inspirują pisarzy, muzyków, filmowców i kreatorów mody. Miejsca jego działalności są co roku odwiedzane przez setki tysięcy ludzi. Choć jego samego od dawna nie ma na tym świecie, jego legenda trwa i trwać będzie bo nic tak nie przyciąga tłumów jak dobry-zły, wyrazisty i charyzmatyczny bohater. A Al Capone idealnie odpowiada tym wymaganiom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

+ ładnie napisane :)
a film "Nietykalni" znakomity !

Komentarz został ukrytyrozwiń

w sumie nie wiedziałem tego wszystkiego (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie się czyta i spora dawka informacji. Historia skłania do zadumy... .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2007 18:07

Marcin, czasy byly marne... Prohibicja, rozumiesz :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

To były czasy

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2007 14:16

(+) Tez lubie takie teksty...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przestępczość zorganizowana to są tematy, które bardzo lubię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.