Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21941 miejsce

Życie istnieje dzięki supernowym. Naukowcom udało się zarejestrować fale uderzeniowe podczas eksplozji gwiazd (wideo)

Kosmiczny Teleskop Keplera umożliwił naukowcom zarejestrowanie fali uderzeniowej dwóch supernowych. Wybuch tego typu gwiazd rejestrowano wielokrotnie, ale po raz pierwszy udało się uchwycić efekt tego zjawiska w spektrum światła widzialnego.

 / Fot. NASATeleskop Keplera dokonał analizy światła widzialnego docierającego z 500 odległych galaktyk - donosi NASA. Badano je w 30-minutowych odstępach. Obszar składa się z co najmniej 50 bilionów gwiazd. Astronomowie byli nastawieni na poszukiwanie wybuchów supernowych.

W 2011 r. teleskop wychwycił wybuch dwóch masywnych gwiazd. Pierwsza z nich KSN 2011a była 300 razy większa od naszego Słońca i znajdowała się 700 mln lat świetlnych od naszej planety. Druga, KSN 2011d jest 500 razy większa od naszej gwiazdy i znajduje się w odległości 1,2 mld lat świetlnych.

Wybuch supernowych typu II następuje, gdy gwieździe wyczerpuje się paliwo - przypomina NASA. Pod wpływem grawitacji zaczyna się ona zapadać.

Co daje naukowcom obserwacja tego zjawiska? Dzięki nim dowiadują się w jaki sposób pierwiastki rozproszone zostały w czasie i przestrzeni.

"Wszystkie ciężkie pierwiastki we wszechświecie pochodzą z wybuchów supernowych. Srebro, nikiel i miedź w ziemi, a nawet w naszym organizmie mają źródło w wybuchowej agonii gwiazd" - mówi Steve Howell z misji Kepler. "Życie istnieje dzięki supernowym" - dodaje.

NASA/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.