Facebook Google+ Twitter

Życie jak na karuzeli

Niełatwo opisać zjawisko, jakim są zawroty głowy, w sposób jednoznaczny, są one odczuwane bardzo subiektywnie. Pacjent czuje duży dyskomfort, ma ciągłe wrażenie, że otoczenie wiruje lub też on sam kręci się wokół otaczających przedmiotów.

Przyczyny zawrotów głowy


Lekarze, prowadzący statystyki, twierdzą, że trzynaście procent pacjentów z zawrotami głowy ma problemy z błędnikiem, a aż w 56 przypadkach zawroty głowy mają inną przyczynę, na przykład rozwój chorób na tle ogólnoustrojowym, takich jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zatrucie używkami, np: tytoń, alkohol, kawa czy narkotyki, zatrucie tlenkiem węgla, urazy głowy oraz przyjmowanie leków. Aż w przypadku jednej trzeciej pacjentów lekarze nie są w stanie znaleźć przyczyn dolegliwości.

Nie choroba, lecz objaw


Zawroty głowy, podobnie jak na przykład szumy uszne, same w sobie nie są chorobą, lecz objawem wynikającym z wielu schorzeń, najczęściej typu otolaryngologicznego, neurologicznego lub psychiatrycznego. Występują często na tle naczyniowym, w ogólnych i miejscowych zaburzeniach układu krążenia, które prowadzą do niedokrwienia narządu równowagi, zwłaszcza na poziomie pnia mózgu.

Problemy z kręgosłupem to także problemy z głową


Osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze oraz napadowe zaburzenia rytmu serca, miewają napadowe zawroty głowy, które połączone są nawet z oszołomieniem i omdleniem. Na zawroty głowy często skarżą się osoby z dyskopatią kręgów szyjnych. Zmiany, które powstają w odcinku kręgosłupa szyjnego sprawiają, że tętnica biegnąca tym odcinkiem, jest czasowo uciskana pod wpływem zwyrodnień i deformacji kręgów oraz wyrostków, a to wpływa na niedokrwienie części mózgowia. W głowie kręci się w takich przypadkach zazwyczaj, gdy pacjent odchyli ją do tyłu lub wykona nagły skręt. Zbyt gwałtownych ruchów głowy i tułowia powinny unikać osoby z wysokim i bardzo niskim ciśnieniem tętniczym, ponieważ skok lub spadek jego poziomu może wywołać nagłe zawroty głowy, a nawet doprowadzić do omdlenia, upadku i odniesienia dodatkowych obrażeń.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.