Facebook Google+ Twitter

"Życie jest bajką". Czy w każdej z kobiet jest Baba Jaga?

Sądzę, że większość czytających to tytułowe pytanie odpowie sobie, że, niestety, życie nie jest bajką. Tymczasem Dubravka Ugrešić, odpowiada twierdząco. Ciekawi mnie, co czytelnicy sądzą o tym stwierdzeniu.

Okładka-strona tytułowa / Fot. Fot.Lesław AdamczykSądzę, że większość czytających to tytułowe pytanie odpowie sobie, że niestety, życie nie jest bajką. Tymczasem Dubravka Ugrešić, urodzona w 1949 roku, jako obywatelka Jugosławii, autorka powieści, opowiadań, esejów i szkiców krytycznoliterackich, odpowiada na to pytanie twierdząco. Tytuł jej powieści, wydanej w tym roku przez „Znak” w serii „Mity” brzmi właśnie „Życie jest bajką”.

W klimat powieści wprowadza nas już fotografia na okładce, przedstawiająca elegancką, starszą panią, starannie uczesaną, z delikatnym makijażem, który jednak nie tuszuje zmarszczek na twarzy wokół ust i oczu czy zapadniętych policzków, tak jak elegancki delikatny szal nie jest w stanie ukryć zwiędłej skóry na szyi oraz plam i przebarwień na starczej skórze. Kobieta na uniesionej dłoni trzyma soczyście zieloną żabkę, którą zdaje się zbliżać do warg, złożonych do pocałunku. Czy w życiu starszej pani pojawi się baśniowy królewicz? Czy spełnią się jej pragnienia, czy będziemy świadkami typowego dla baśni szczęśliwego zakończenia, a może los spłata kobiecie paskudnego figla?

Patrzącemu na okładkę nie umknie haczykowaty nos kobiety, charakterystyczny dla Baby Jagi, a ta przecież budzi zakorzeniony jeszcze w dzieciństwie strach; nie darzymy mieszkanki charakterystycznej chatki na kurzej łapce sympatią, nie możemy jej wybaczyć, tego, że jest odrażająca i zła. Nie lubimy też starości, uciekamy od niej, nie chcemy o niej pamiętać. Ale starości nie da się wymazać z naszego życia. Nie da się też pozbawić starej kobiety prawa do marzeń.

A jakie są bohaterki powieści „Życie jest bajką”? Autorka ukazuje wiele twarzy Baby Jagi. Jedna z nich to starsza kobieta, którą opiekuje się dorosła córka, a gdy w ich życie wkracza młoda dziewczyna, wzajemne relacje nabierają nowych kształtów. Trzy kolejne bohaterki to Pupa, Beba i Kukla, przyjaciółki, które wspólnie wyruszają w fascynującą podróż, dla jednej z nich ostatnią. Wreszcie poznajemy doktor Abę Bagay, slawistkę, która przybliża czytelnikowi tajemnice Baby Jagi, odwołując się przy tym do folkloru bułgarskiego, rumuńskiego, serbskiego, macedońskiego i wielu innych, aż do dobrze nam znanego powiedzonka „Deszczyk pada, słońce świeci, Baba Jaga masło kleci”. Zaczynamy lubić Baby Jagi, widzimy ich problemy i marzenia, rozumiemy poczucie osamotnienia, ich nieposkromiony przez wiek apetyt na życie, widzimy tęsknotę za najbliższymi, ale i coraz większą bezradność starego człowieka w zetknięciu z rzeczywistością. A wszystko to opowiedziane jest z poczuciem humoru, szczerze, a zarazem w sposób skłaniający do głębszej refleksji nad niełatwym losem kobiet, z których każda podszyta jest Babą Jagą.

Polecam więc lekturę tej książki wszystkim paniom, które weszły w ten okres, kiedy niechętnie mówi się o swym wieku i wszystkim tym, którzy bez względu na płeć chcą zaprzyjaźnić się z Babą Jagą.

Dubravka Ugrešić - Życie jest bajką
(Baba Jaga je snijela jaje)

Tłumaczenie: Dorota Jovanka Cirlić
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-1596-2
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Rok wydania: 2011
Format: 140x205
Ilość stron: 300
Wydawnictwo: Znak
Cena detaliczna: 34,90 zł
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

MagdaJ
  • MagdaJ
  • 22.11.2011 20:08

Każda kobieta jest podszyta wiedźmą- "Nie ścieramy nigdy kurzy! Nie myjemy swych odnóży!" Jako rzeczemy w opowiadaniach "Wanda Chotomska dzieciom" :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawił mnie los kobiet, "z których każda podszyta jest Babą Jagą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może być interesujące, a i tłumaczka z tradycjami :). Jeśli rzeczywiście życie to bajka to historia życia samej autorki raczej nią nie jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać, choć sadzę, że życie to "nie je bajka". 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.