Facebook Google+ Twitter

"Życie jest bajką", czyli cała prawda o Babie Jadze

Jeśli myślisz, że miejsce Baby Jagi jest w bajce i w dorosłym życiu nie musisz się jej lękać, to jesteś w błędzie! Życie to bowiem bajka, w której są i złe czarownice i dobre wróżki, a Dubravka Ugresić podpowie ci, jak się w tym odnaleźć.

Dubravka Ugresić "Życie jest bajką" / Fot. Materiały wydawnictwa.Co ma wspólnego kobieta taka jak ja, czy Ty, z Babą Jagą? Zdaniem najpopularniejszej chorwackiej pisarki - Dubravki Urgesić - dużo. Niejedna z nas, niezależnie od wieku, ma bowiem w sobie całkiem sporo z czarownicy. "Babajagowatość" to jednak nie tyle szkaradny wygląd, ale przede wszystkim pewne cechy charakteru, którymi potrafimy zatruć życie bliskim, bardziej niż niejedną czarodziejską miksturą. Jak rozpoznać w sobie Babę Jagę? I jak strzec się przed nią, jeśli dostrzeżemy ją w bliskich nam kobietach? Radzę wszystkim Paniom zaprzyjaźnić się z literaturą chorwackiej pisarki, bo to prawdziwa kopalnia wiedzy o nas samych, a przy tym o kulturze słowiańskiej, której nam Polkom wstyd nie znać.

W książce Urgesić "Życie jest bajką" temat ciemnych odcieni kobiecości zostaje odmieniony na trzy różne sposoby. W pierwszej części powieści pisarka z rozbrajającą szczerością zwierza się z trudnych relacji, jakie łączą ją ze starzejącą się matką. Następnie wciela się w rolę gawędziarki, która snuje kipiącą dowcipem opowieść, właściwie bajkę, o trzech podstarzałych przyjaciółkach, które w trakcie kilku tygodni spędzonych w ekskluzywnym SPA całkowicie odmieniają swoje życie, by wreszcie w ostatniej części książki oddać głos specjalistce w zakresie folklorystyki, która wyjaśni, co ma wspólnego każda z bohaterek "Życie jest bajką" ze słowiańską Babą Jagą.

Znakomita pozycja dla wszystkich, którzy mieli choć raz do czynienia z Babą Jagą, czy to w książce, czy w życiu. Ugresić w wyczerpujący i dowcipny sposób rozprawia się z czarownicami i podpowiada jak nie stać się jedną z nich. Polecam!

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Chyba sprezentuję pod choinkę...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.