Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3060 miejsce

"Życie jest piosenką" - Jacek Cygan w Teatrze Polskim w Warszawie

Jest to wieczór piosenek, które stały się kamieniami milowymi Jacka Cygana oraz nowych utworów, stworzonych specjalnie na ten spektakl.

Joanna Trzepiecińska, Jacek Cygan, Natalia Sikora, Andrzej Seweryn, Lidia Sadowa, Szymon Kuśmider / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr Polski"Cygan w Polskim. Życie jest piosenką" na podstawie scenariusza i w reżyserii Jacka Cygana to sentymentalna podróż po świecie piosenek jednego z najbardziej znanych polskich tekściarzy. Podczas koncertu można usłyszeć znane utwory: "Łatwopalni", "Dary losu", "C'est la vie - Paryż z pocztówki", "To się nie sprzeda", "Porcelanowa pościel", "Intymnie", "Jaka róża taki cierń", "Życie jest nowelą", "Czas nas uczy pogody", "Za młodzi za starzy" oraz zupełnie nowe: "Jabłoń", "Samba po rozstaniu", "Pal" (nowe tłumaczenie "Murów" Jacka Kaczmarskiego), "Martwe liście" (nowe tłumaczenie "Les Feuilles Mortes" Jacquesa Préverta), a także teksty Janusza Kofty: "Samba przed rozstaniem" i "Popołudnie".

Jak mówi Jacek Cygan: Zaprosiłem do świata moich piosenek aktorów Teatru Polskiego. Kiedy śpiewają znane piosenki, dają im swoje twarze, kiedy śpiewają nowe, dają im swoje dusze. Ten wieczór przyniesie niezwykłe wykonania i zaskakujące interpretacje. Postanowił się podzielić się wrażeniami z życia tekściarza i zabawne sytuacje z tym związane. Jedną z anegdot jest taka, że Gustawa Holoubka zapytała kiedyś młoda dziennikarka: Mistrzu, co pan ceni najbardziej tekst czy kontekst? Odpowiedział jej: Droga pani najbardziej drogi jest mi podtekst, a tekst to pretekst.

Jacek Cygan / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiPiosenki Jacka Cygana interpretują: Lidia Sadowa, Natalia Sikora, Joanna Trzepiecińska, Szymon Kuśmider i Andrzej Seweryn. Śpiewa także Jacek Cygan, gdyż chce tym ośmielić widzów do wspólnej zabawy. Okazuje się, że jest on także świetnym konferansjerem, gdy trzeba jest zabawny, gdy trzeba poważny. Choć większość anegdot, które można usłyszeć podczas koncertu, znałam z jego książki "Życie jest piosenką", to zupełnie mi to nie przeszkadzało.

Artystom towarzyszy zespół Kameleon Quintet, w składzie: Jacek Subociałło (fortepian), Sebastian Wypych (kontrabas), Łukasz Zitans (gitary), Witold Cisło (perkusja) i Radosław Labakhua (trąba). Muzyka na żywo jest dużym atutem tego spektaklu.

Natalia Sikora / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiJeśli chodzi o warstwę artystyczną, to wszyscy artyści byli znakomici, jednak kilka piosenek szczególnie zapada w pamięć. Pierwszym z utworów jest "Jaka róża taki cierń" Edyty Geppert w wykonaniu Natalii Sikory, zwyciężczyni 2. edycji programu "The Voice of Poland". Choć wolę oryginał, to ta interpretacja była bardzo ekspresyjna. Natalia Sikora po raz kolejny udowodniła, że ma mocny głos.

Jaonna Trzepiecińska / Fot. Marta Ankiersztejn, Teatr PolskiKolejnym utworem jest "Samba przed rozstaniem" w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej. Jest to tekst Jonasza Kofty, który śpiewa w oryginale Hanna Banaszak. Trzepiecińska bardzo się wczuła, gdy śpiewała: Nie, nie możesz teraz odejść. Popatrz, listki takie młode. Nim jesieni rdza i śmierć. Bądź - proszę cię na rozstań moście. Nie zabijaj tej miłości. Daj spokojnie umrzeć jej. Do tej piosenki Jacek Cygan dopisał dalszy ciąg - "Sambę po rozstaniu", którą wykonał Szymon Kuśmider: Ta miłość była martwa. I ja jej nie zabiłem. Była zazdrosna o nas. O szczęścia chwile. Ta miłość już nie żyła. Gdyśmy sięgnęli po nią. Na rozstań moście stała. A most płonął. Chyba jednak wolę pierwszą część tej historii, ta druga jest trochę cyniczna.

Kolejnym utworem jest "Popołudnie" w wykonaniu Natalii Sikory, która była bardzo przekonująca, gdy śpiewała: I poczułem żal do losu. Że jest miłość, ta prawdziwa. Żal niemądry, że w ten sposób. Nigdy na mnie nie patrzyłeś (...) To był fatalny dzień. Nie chcę więcej takich dni. Muszę przyznać, że pierwszy raz słyszałam tę piosenkę, ale na pewno będę do niej wracać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.