Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3365 miejsce

Życie kobiet w krajach islamskich

 • Źródło: ngo.pl
 • Data dodania: 2006-07-28 10:55

Matki i siostry Talibów, Iranki zawinięte w czador, żyjące na skraju ubóstwa, znieważane, nie mające praw obywatelskich, ale także bogate marokańskie księżniczki ubrane w kostiumy od Chanel, pisarki, lekarki, feministki, głowy państw...

Życie kobiet w krajach muzułmańskich nie jest łatwe, dla człowieka z Zachodu wręcz szokujące. Jednak wielowiekowych tradycji i mentalności nie da się szybko zmienić, mimo wielu prób podjętych przez tamtejsze feministki. W wielu krajach takich jak Turcja, Tunezja czy Maroko widać wyraźne zmiany, ogólne dążenie do europeizacji. Kobiety chodzą tam często ubrane według zachodniej mody, pracują, nie ma mowy o czadorze i archaicznych przepisach czy policji obyczajowej, sprawdzającej na ulicach przepisową długość szat i posiadanie grubych czarnych rajstop, mimo że z nieba leje się skwar.

Kobiety w Maroku czy w Tunezji cieszą się prawami, o jakich ich koleżanki z Afganistanu, Iranu czy Arabii Saudyjskiej mogą jedynie pomarzyć. Życie w kosmopolitycznej Casablance – największym porcie Maroka – przypomina życie w innych metropoliach świata. Nadmorskie kurorty Turcji czy Tunezji pełne są miejscowych kobiet w strojach kąpielowych. Niestety, tej swobody nie ma większość z muzułmańskich kobiet w innych krajach. Przeważnie nie mają żadnych praw, są własnością męża, sprowadzone do rangi przedmiotu. Rzadko chodzą do szkoły, pracują od najmłodszych lat wykonując ciężkie fizyczne prace, nie potrafią czytać ani pisać. Mogą jedynie wierzyć w Allacha i być posłuszne.

Zapisane w Koranie

Dlaczego islam podporządkowuje kobiety woli mężczyzn? Dlaczego religia ta odsuwa na dalszy plan połowę jej wyznawców – kobiety? Źródeł trzeba szukać w świętej księdze islamu – Koranie. Jedno z przykazań brzmi „mężczyźni mają kierować kobietami, gdyż wolą Allacha jest, by jedno panowało nad drugim.”

Panowanie rzeczywiście ma miejsce, często nieludzkie, bezduszne, urągające, sprzeczne z prawami człowieka. Zapis w Koranie jest dla jego wyznawców niepodważalny i co tu dużo ukrywać, po prostu wygodny. Również wiele kobiet nie kwestionuje go, segregacja płci w życiu społecznym i politycznym ma ogólne przyzwolenie i wielowiekową tradycję.

Swego czasu światowym bestsellerem stała się książka „ Tylko razem z córką” Betty Mahmoody – Amerykanki, żony Irańczyka, która w kilka lat po ślubie i dostatnim życiu w Stanach jedzie z mężem i córką do Teheranu odwiedzić jego rodzinę. Na miejscu kochający dotąd mąż, który przez lata – wydawało się – zasymilował się z Ameryką, staje się znów Irańczykiem. Odbiera jej paszport, zawija w czador, bije, nie pozwala na normalne życie, do którego była przyzwyczajona. Książka na granicy reportażu i pamiętnika w szokujący sposób ukazuje życie muzułmanek w Iranie i wpływ na życie polityki, bezdusznej, która odczłowiecza. Historia kończy się szczęśliwie i Betty wraca do Stanów, uciekając od męża – tyrana. Przybiera inne nazwisko i pod takim żyje „gdzieś w Ameryce”.

Kobieta jak przedmiot

Okazuje się jednak, że Iran jest jeszcze krajem dość „ liberalnym” skoro kobiety mogą chodzić tam po ulicach, co było zupełnie niemożliwe w Afganistanie pod rządami Talibów. Polityka niektórych państw muzułmańskich świadomie prowadzi do zaszeregowania kobiet w rzędzie przedmiotów. Nie można się więc dziwić, że prawdziwym szokiem dla islamskich fundamentalistów był wybór w 1988 roku na premiera Pakistanu pani Benazir Bhutto. Jej rząd nie był jednak popularny, nie miał większości w parlamencie, wiadomo było, że nie utrzyma się długo. Inteligentnej, a do tego atrakcyjnej pani premier odmawiano wszystkiego, nawet przygotowania politycznego zapominając, że kształciła się na Zachodzie przygotowując się do pełnienia funkcji w służbach parlamentarnych. Po niecałych dwóch latach pod fałszywymi zarzutami pani Bhutto została usunięta ze stanowiska przez tych, którzy nie mogli znieść, że Pakistanem rządzi kobieta.

Feministki próbują działać

Śledząc burzliwą historię Orientu napotyka się nie tylko na bezwzględnych sułtanów, haremy pełne odalisek, ale także na przedsiębiorcze kobiety, z pochodzenia zresztą... Europejki. Żoną władcy Imperium Osmańskiego Solimana Wspaniałego była Roksolana. Karierę zaczynała jako biała niewolnica, z pochodzenia Rosjanka, która dzięki sprytowi i mądrości zawładnęła sułtanem i razem z nim rządziła w XVI wieku Imperium. Zadziwiającą karierę zrobiła również Francuzka Aimee ( kuzynka cesarzowej Francji Józefiny Bonaparte) porwana przez piratów, sprzedana w Algierze, trafiła wreszcie do Stambułu na dwór sułtana Selima III. Jej życie niczym jedna z opowieści Szeherezady było rzeczywiście zadziwiające. Aimee przybrała imię Nahszedil, uczyła sułtana francuskiego i pełniła nieoficjalną rolę ministra kultury i sztuki, budują pałace na wzór francuski.

Dziś coraz więcej kobiet w liberalnych krajach muzułmańskich pełni role społeczne, a nawet polityczne. Są pracownikami naukowymi, lekarkami, pracują w bankach, w obsłudze ruchu turystycznego, zakładają organizacje skupiające kobiety, które wzajemnie sobie pomagają i promują. Feministki postrzegane są jako dość zagadkowe i niebezpieczne. Mimo to, wiele z nich zdobyło już międzynarodową sławę. Przykładem może być choćby Fatima Mernissi, której książki wydawane są od lat w Europie, a ostatnio nawet w Polsce.

Zmiany, choć już widoczne, obejmują przeważnie wielkie miasta, ale na prowincji życie biegnie dokładnie tak jak przed wiekami... Kobiety mają tam zasłonięte twarze, nie muszą chodzić do szkoły, jako nastolatki sprzedawane są przez swoje rodziny obcym mężczyznom, którzy je co prawda poślubiają, ale poza nimi mogą mieć jeszcze trzy żony, a wszystko odbywa się zgodnie z prawem... Stare przysłowie algierskie mówi: „ Kobieta jest jak morela – po 18 dniach starzeje się”. I w tej arabskiej „ mądrości” zawarta jest niestety smutna prawda o stosunku do kobiet i miejscu, jakie mogą zajmować w muzułmańskim świecie.

Magdalena Jastrzębska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Anna Mińska
 • Anna Mińska
 • 24.03.2012 12:03

Jestem młoda, ale bardzo interesuję się kobietami, które są zniewolone przez świat w jakim żyją. Dużo czytam na ten temat. Czy szanowny Pan Adam Hajduk słyszał kiedyś o obrzezaniu? A może o zabójstwach z honoru? Nie sądze. Czy wie, że są kraje, gdzie ojciec lub syn ma prawo zabić własną córkę jeśli ta zakocha się w kimś, kto jest innego wyznania lub gdy została zgwałcona? Owszem, procesy są wytaczane, ale mężczyżni zostają uniewinini i mało tego, traktuje się ich jak bohaterów. Gwałty i molestowanie są tam częste, tylko większość z nich jest zwyczajnie ukryta. Kobieta jest traktowana jak przedmiot, ponieważ można ją zużyć i odłożyć, oczywiście zdarzają się wyjątki, które kochają swoje "przedmioty" i dbają o nie. A okaleczanie dziewcząt tylko dlatego, że facet chce mieć czystą dziewczynę? Czy zdaje Pan sobie sprawę z tego jak one cierpią? Proszę sobie poczytać! Kobiety nie chodzą do szkoły i nie są kształcone oraz nie pracują nie dlatego, że nie chcą. Są nie wykształcone, a takimi ludżmi najłatwiej sterować, bo można im wcisnąć każdą ciemnotę. Pan sam najprawdopodobniej ubrał wszystkie kobiety w dłu gie szati i zwał się ich Panem. Naszczęście tak dobrze to nie ma i żyjemy w innym kraju. I proszę poczytać sobie książki o kobietach, które tam żyły i które się stamtąd wyrwały, a zobaczy Pan jakie były "szczęśliwe"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bidne islamskie swojskie chłopaki... Jak oni muszą cierpieć strasznie tak pomiatani... Ani nie mogą wszystkich kobiet ubrać w namioty, ani nie mogą ukamienować tych których by chcieli, nie wolno im mieć legalnie po parę żon i brać na każdą zasiłek, nie mogą zakazać wszystkim kobietom chodzenia do szkoły, nie mogą legalnie kupić sobie paru 9-letnich dziewczynek celem ożenku... No po prostu dramat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do @polka:

Gwałty,przemoc domowa?!Dziewaczyno,sprawdź statystyki,w krajach Arabskich do gwałtów dochodzi prawie 100-krotnie rzedziej niż w Zachodnich - gwałt tam jest karany śmiercią.Nie występują też podstawowe przyczyny przemocy domowej: konkubinat, alkohol, zdrada małżeńska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmieszy mnie zawsze argument o tym,jak to muzułmanie się zmieniają w swoich krajach... Że też osobom go wypowiadającym nigdy nie przyjdzie do głowy pomyśleć,ileż to też muzułmanie muszą znosić w Europie,te wszystkie fanaberie europejskich kobiet,i że im też może nie odpowiadać to,jak w Europie się traktuje mężczyzn...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe,że autorka nie przytoczyła żadnych konkretów na popracie swoich słów.

A jej słowa to wyłącznie bzdury.Zaczynając choćby od żenująco infantylnego "żona jest własnością męża"... Prawo od czasów rzymskich definiuje własność poprzez triadę uprawnień: ius possidendi, czyli prawo posiadania, ius utendi, fruendi et abutendi, czyli prawo korzystania, pobierania pożytków i zużycia rzeczy, oraz ius disponendi, czyli prawo rozporządzania. Niby które prawa islamskie przyznają mężom w stosunku do żon choćby niektóre z tych uprawnień? Autorka pisze o kupowaniu żon,ciekawet skąd wytrzsnęła ten wymysł?!!I ciekawe co w takim razie sądzi o odwrotnym zwyczaju indyjskim,który każe pannie młodej obrarować rodziców pana młodego?

link

Kobieta w roli przedmiotu?!!Wolne żarty... A jak się traktuje przedmiot?Czemu autorzy tego typu wymysłów nigdy nie starają się skonkretyzować swoich tez...? Może dlatego,że zaraz by się okazało,że to Europejskie kobiety traktowane są jak przedmioty,jak "towar","suczki" itd.,i co więcej,że dzieje się tak z ich własnej inspiracji.

Autorka wymienia tylko dwa przykłady "męczarni" muzułmanek: konieczność przyzwoitego ubioru i brak konieczności pracy. Ciekawe,bo tego drugiego akurat nie uznałby za brzemię tylko za przywilej każdy,kto faktycznie pracuje: feministki jednak pracować nie chcą,chcą się "samorealizować", "robić karierę", "realizować zawodowo" - innymi słowy chłop ma zarobić nie tylko na życie ale też na ich stworzone dla fanaberii stanowisko pracy.

Zwracam też uwagę, że na zachodzie ostro walczy się z molestowaniem seksualnym,mężczyzna który zagwiżdże za obietą na ulicy,powie sprośny dowcip,zada nieodpowiednie pytanie,czy nie daj boże klepnie w tyłek może wylecieć z pracy,zapłacić odszkodowania a nawet pójść siedzieć za napaść.Czemu to samo nie miałoby dotyczyć kobiet ubierających się wulgarnie?!

Ogólnie rzecz biorąc cały ten artykuł jest tandetnie schematyczny,poczynając od pojmowania różnic między miastem a wsią ("młodzi wykształceni z wielkich ośrodków"), a kończąc na pojmowaniu pozycji kobiety przez pryzmat feminizmu.

Jeżeli muzułmankom jest tak źle,to proszę powiedzieć,czemu w krajach muzułmańskich proporcja samobójstw wśród mężczyzn i kobiet wynosi 5:1. Jeżeli w krajach muzułmańskich kobietom jest tak źle,to czemu żyją tam kilka lat dłużej niż mężczyźni? Czemu na takich obiektywnych wskaźnikach tragedia kobiet się nie odbija?

Komentarz został ukrytyrozwiń
polka
 • polka
 • 29.05.2011 15:07

Musimy mocno naciskać na nasze wladze - zadnych ustępstw w stosunku do muzułmanów, bo wkrótce w naszej Polsce my kobiety będziemy jak te śmieci, którym można poderżnąć gardlo, będziemy bite, gwałcone , poniewierane a wszystko w " imię miłosiernego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Allacha". Ta muzułmańska sekta nie może się w Polsce zagnieżdzić na dobre. Mamy jak dotąd "swoich" muzułmanów, ktorzy zgodnie z nami żyją od wieków i niech tak pozostanie.Nie trzeba nam tu terrorystow i dżichadu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
habibi
 • habibi
 • 20.03.2011 23:41

ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń
katia
 • katia
 • 22.01.2011 13:39

to wszystko jest smutne niestety prawdziwe :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
jot ka
 • jot ka
 • 08.01.2011 17:44

Ostrooo

Komentarz został ukrytyrozwiń
jjustynkaaa 24
 • jjustynkaaa 24
 • 15.10.2010 21:41

Super tekst. Wszystko to prawda arabskich kobiet. Taki jest życie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.