Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie kulturalne warszawiaków przed wojną i współcześnie

Ewa Bo
Ewa Bo
Od 17 lipca do 13 sierpnia przy placu Zamkowym w Warszawie można było obejrzeć wystawę "Umówiłem się z nią na dziewiątą" pokazującą rozrywki przedwojennej stolicy. Stołeczna Estrada przeprowadziła również ankietę "Rozrywki w przedwojennej Warszawie". Czy współcześni warszawiacy chcieliby się bawić tak jak mieszkańcy okresu międzywojennego?

120 zdjęć pochodzących z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego przeniosły zwiedzających do ekskluzywnych sal Hotelu Bristol i Europejskiego, na dancingi i bale dyplomatów, do wielu modnych lokali: Adrii, Morskiego Oka, Oazy.

Lecz nie tylko elita pokazana jest na fotografiach. Są tu przedstawione także rozrywki zwykłych ludzi, dostępne dla każdego np. rejsy statkiem na Bielany czy zabawy na plaży braci Kozłowskich nad Wisłą.

Wystawa "Umówiłem się z nią na dziewiątą"

W trakcie trwania wystawy Stołeczna Estrada przeprowadziła ankietę "Rozrywki w przedwojennej Warszawie". Czy współcześni warszawiacy chcieliby się bawić tak jak mieszkańcy okresu międzywojennego? Co by wybrali? 47 proc. uczestników ankiety chciałaby wziąć udział w potańcówkach organizowanych pod chmurką, 38 proc. w przejażdżkach łodziami po Wiśle, a 26 proc. marzy o powrocie weekendowych pikników.

Poznaj szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy
Warszawiacy chcieliby też podróżować balonem, uczestniczyć w wieczorach z poezją, oglądać pokazy mody, przedstawienia kabaretowe, grać w karty i spędzać wolny czas w kawiarnianych ogródkach. 22 proc. ankietowanych osób uważa, że trzeba kontynuować tradycje wyścigów konnych, natomiast 13 proc. jest za organizowaniem miejskich zawodów sportowych.

47 proc. pytanych chce powrócić do tradycji spędzania wolnego czasu na nadwiślańskich plażach: opalania, gier zespołowych, zawodów pływackich. Warszawiacy (32 proc.) chcą odpoczywać, obcować z kulturą i bawić się w Łazienkach, Ogrodzie Saskim, Królikarni, Parku Skaryszewskim, Lesie Kabackim i Mariensztacie oraz na placu Piłsudskiego i placu Defilad. 18 proc. chciałoby, aby życie artystyczne wróciło do kawiarni.

Ankieterzy zapytali warszawiaków, który artysta najsilniej kojarzy im się z przedwojenną Warszawą. Najwięcej, bo 35 proc. głosów zdobył piosenkarz Mieczysław Fogg; 34 proc. piosenkarka i aktorka Hanka Ordonówna, a 31 proc. uzyskała gwiazda kina niemego Pola Negri. Tuż za nimi znaleźli się Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura i Adolf Dymsza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto