Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4590 miejsce

Życie na Saturnie nie byłoby możliwe. Co z jego księżycami? Tytan oferuje całkiem przyjazne warunki

Saturn, gazowy gigant w Układzie Słonecznym, nie jest dobrym kandydatem do kolonizacji. O wiele lepsze perspektywy oferują księżyce planety, szczególnie Tytan.

 / Fot. By NASA (http://www.nasa.gov/) [Public domain], via Wikimedia CommonsW ramach swojego cyklu o możliwościach życia na innych planetach serwis Space.com przyjrzał się Saturnowi. Planeta bez stabilnej powierzchni szybko została zdyskwalifikowana jako potencjalne miejsce kolonizacji, ale spore nadzieje rodzą jej księżyce.

"Jeżeli znajdziesz się w zewnętrznym Układzie Słonecznym i będziesz musiał awaryjnie lądować, leć na Tytana" - powiedział serwisowi Space.com Chris McKay, astrobiolog z NASA. Jakie cechy świadczą na korzyść tego satelity? Jest on jedynym księżycem w naszym układzie, który posiada gęstą atmosferę i pokrywę chmur. Z badań przeprowadzonych przez sondę Voyager 1 w latach 80. wynika, że jego atmosfera składa się w 95 proc. z azotu i 5 proc. metanu. Ciśnienie na nim jest 1,5 razy większe niż na Ziemi, a temperatura wynosi minus 179 st. Celsjusza.

Naukowcy przypuszczali, że na tym księżycu Saturna znajduje się ocean płynnego metanu, dlatego przygotowując misję Cassini zaprojektowali próbnik będący łodzią. Później okazało się, ze teleskop kosmiczny Hubble'a dostarczył informacje, że powierzchnia satelity nie jest płynna, a zbiorniki mogą znajdować się w niektórych jej regionach. Tę hipotezę potwierdzono w 2004 i 2005 r. - przypomina Space.com.

Ze względu na ciśnienie na Tytanie nie byłby potrzebny kombinezon kosmiczny. Wystarczyłaby maska tlenowa i odporne na niskie temperatury ubranie. Przyciąganie grawitacyjne ma wartość 14 proc. przyciągania na Ziemi. Dzień na księżycu trwa 16 dni ziemskich. Niebo widziane z satelity jest zamglone i pomarańczowe. Nie występują na niej gwałtowne zjawiska atmosferyczne, zdarzają się jednak metanowe deszcze i burze. Kolonizatorom nie zagrażałoby promieniowanie kosmiczne.

Czytaj także: NASA będzie szukać śladów życia na księżycu Jowisza. Na Europie może znajdować się gigantyczny ocean


Zbliżone warunki panują na księżycu Enceladus. Temperatura na nim wynosi minus 200 stopni Celsjusza. Ten satelita Saturna ma rzadszą atmosferę, dlatego rozciągałby się z niego piękniejszy widok na planetę.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.