Facebook Google+ Twitter

Życie na Wyspach Brytyjskich: tu utrzymasz rodzinę, zarabiając najniższą krajową [FAKTY]

Ograniczenia w zasiłkach nie sprawią, że Polacy zaczną wracać do kraju, o co apeluje prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nawet z najniżej opłacaną pracą i ograniczoną pomocą państwa można utrzymać rodzinę w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą polscy emigranci - paradoksalnie w drogiej Wielkiej Brytanii życie jest tańsze niż w Polsce.

 / Fot. Martin Addison [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsKomisja Europejska upomniała Wielką Brytanię za jej plany wymierzone w imigrantów, przestrzegając przed dyskryminacją i stając w obronie Polaków. I choć Bruksela dostrzega problem, to podkreśla, że zjawisko wyłudzania świadczeń socjalnych nie jest powszechne. Bruksela zapowiedziała, że będzie monitorować sytuację. Sprawą zajmie się też Parlament Europejski.

Pomoc finansowa dla emigrantów na Wyspach

Około 2 miliardów funtów rocznie (6 procent) wypłacanych zasiłków trafia do imigrantów. Z badań opublikowanych przez brytyjskie media wynika, że Polacy ekonomicznie radzą sobie całkiem nieźle – 4 na 5 osób pracuje. Stanowimy jednak jedną z największych grup beneficjentów zasiłku na dziecko (Child Benefit). W 2011 roku w Wielkiej Brytanii było zarejestrowanych ponad pół miliona polskich dzieci z obywatelstwem brytyjskim.

System benefitów obejmuje swoim działaniem osoby bezrobotne, szukające pracy, osiągające niskie dochody ze stosunku pracy, opiekujące się dziećmi, emerytowane, sprawujące opiekę nad innymi osobami, chore i niepełnosprawne. Zasiłkami zajmują się agencje lub departamenty rządowe, takie jak lokalne rady miejskie (Council) lub HM Revenue & Customs (HMRC). 

Jobseeker's Allowance jest świadczeniem pieniężnym. Zasiłek ten jest głównym benefitem dla osób będących w wieku produkcyjnym jednak pozostających bez pracy w Szkocji, Anglii, Walii czy też Irlandii Północnej. Wysokość zasiłku Contribution-based Jobseeker's Allowance w maksymalnych tygodniowych stawkach jest uzależniona od wieku. W przedziale 16-24 wynosi 56.80 GBP (ok. 287 zł), 25 lat lub więcej - 71.70 GBP (ok. 362 zł). Maksymalne tygodniowe stawki drugiego rodzaju zasiłku Income-based Jobseeker's Allowance to: 56.80 GBP lub 71.70 GBP (dla osób samotnych i samotnych rodziców), 112.50 GBP – ok. 578 zł (dla małżeństw i związków partnerskich).

Osoby o niskich dochodach mogą liczyć w UK na tzw. zasiłek Income Support lub zasiłek Working Tax Credit wspomagający osoby o niskich dochodach w Szkocji, Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej. Wysokość zasiłków uzależniona jest od wielu czynników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.