Facebook Google+ Twitter

Życie nielegalne. O problemach imigrantów w Polsce

Sasza przyjechał z Białorusi do Polski trzy lata temu. Studiował na Politechnice Warszawskiej, mieszkał w akademiku, miał zapewnione stypendium. Pewnego dnia skończyła mu się polska wiza. I wtedy się zaczęło…

Znaki graniczne, fot. ilustracyjna / Fot. Mateusz War/Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0Wiza - z pozorów zwykły papierek, ale jak ważny dla obcokrajowca, który przebywa za granicą. Jak żyć, gdy jej nie posiadasz? Trzeba żyć nielegalnie.

- To wszystko przez moją głupotę - przyznaje Sasza. - W końcu października 2009 roku kończyła mi się wiza. Aby ją przedłużyć musiałem wrócić na Białoruś. Miałem już kupiony bilet do domu, zadzwoniłem nawet do rodziców, aby wyszli po mnie na dworzec w Grodnie. Dzień przed odjazdem, niedaleko alei Zielenieckiej potrącił mnie samochód. Miałem złamane dwie nogi, straciłem trochę krwi - opowiada Białorusin.

Większość zagranicznych studentów z reguły lekceważy ubezpieczenie zdrowotne. Sasza również go nie posiadał. - Nie chciałem tracić pieniędzy i czasu na szpitale. Miałem kolegę z medycyny, który mnie opatrzył. W takim stanie nie mogłem jechać do domu - zostałem. Ważność wizy upłynęła, a moje życie w Polsce stało się nielegalne. Wrócić do domu nie chciałem, bo groziłaby mi deportacja. A na Białorusi nie ma życia. Nie chcę pracować za grosze (stawka dzienna na Białorusi wynosi mniej więcej 20 zł - przyp. autora).

Sasza postanowił zostać. Naraził się na wielkie ryzyko, podjął decyzję, której już za kilka miesięcy będzie żałować. Jak przyznaje, początki były naprawdę ciekawe. - Takie bytowanie znacznie się różni od tego, co pokazują media. Nie mieszkałem w piwnicach i nie jadłem szczurów. Wynajmowałem pokój, pracowałem na czarno w jednym z praskich barów - mówi.
- Odwaga, obrotność, samozaparcie i zdolność do kłamstwa - najlepsza recepta na takie życie. Trzeba się nauczyć nie wyróżniać się z masy, pamiętać, że jest się pozbawionym swobody ruchu, praw i przywilejów. Policja staje się największym wrogiem, z którym kontakt trzeba
maksymalnie ograniczyć - dodaje Sasza.

Aby się nie narażać, chłopak rzucił studia, zmienił adres i podjął nielegalną pracę. Ze słów Białorusina wynika, że znalezienie roboty na czarno w stolicy nie stanowi większego problemu. - Pracodawcy chętnie zatrudniają "na lewo". Dzienna czarna stawka w jednym z sushi barów na Nowym Świecie wynosi około 50 zł (6 zł/godz.) - twierdzi Aleks.

Tak beztrosko było jednak tylko na początku. 22-letni Sasza powoli zaczynał rozumieć, że przyszłości w takim życiu nie ma. Zaczęła się depresja, którą Białorusin konsekwentnie topił w alkoholu.

Obecnie Sasza jest bezrobotny. Od 5 miesięcy żyje na utrzymaniu swojej dziewczyny, a dzień kończy butelką wódki. Co poniedziałek postanawia szukać pracy. Jak na razie bezskutecznie. Czy chce wrócić do domu? - Nie mam domu - odpowiada.

Takich jak on w Polsce tysiące. Ukrywają się, pracują, nieraz cierpią z powodu
wyzysku, każdego dnia staczają walkę z twardym prawem i niszczącą biurokracją. Młodzi i zagubieni. W poszukiwaniu szczęścia ograniczyli swoją swobodę, rozpoczynając życie w próżni, przechodząc do podziemia, z którego najprawdopodobniej nie znajdą wyjścia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

LekcjaPrzetrwania, twój komentarz śmierdzi nacjonalizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
LekcjaPrzetrwania
  • LekcjaPrzetrwania
  • 11.01.2011 19:07

Po co nam Imigranci? We Francji czy Angli mają imigrantów i nawoływania do WOJNY Z NIEWIERNYMI.Zamieszki-Francja 2005 koszt 800 milionow złotych plus Miliardy z Uni na Zasiłki kursy języków itp. Sama MERKEL powiedziała MULTI-KULTI NIE DZIAŁA.Myśmy dla własnej wolności Walczyli więc niech Ci imigranci we własnych Ojczyznach zaczną.Inaczej Europa za lat 20-30 będzie zdominowana i skończymy jak Indianie w Rezerwatach albo gorzej.Wpisz w wyszukiwarkę:ISLAMIZACJA EUROPY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromny plus za tekst! Dziękuję Eustachy i mam nadzieję, że "pociągniesz" temat i ten artykuł nie jest ostatnim traktującym o sytuacji nielegalnych imigrantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutny los tych ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.