Facebook Google+ Twitter

Życie po talent show

Mam Talent, Must Be the Music, The Voice of Poland, Bitwa Na Głosy. Jak wygląda dalsza droga uczestników programów typu talent show, gdy zgasną reflektory?

 / Fot. .Liczba programów typu talent show w Polsce rośnie w trybie ekspresowym. Dla wielu ludzi, taki program jest szansą na spełnienie marzeń. Trampoliną do sukcesu. Niewielu to osiąga, wielu odchodzi z kwitkiem.

Gdy się już okaże, że będziesz mieć i talent i szczęście, by wpasować się w formułę programu, wtedy zapalają się reflektory, machina zaczyna się kręcić.
Rozpoznawalność, wywiady, wystąpienia, popularność, sukces?

Każda edycja programu ma ustalony czas trwania. W pewnym momencie reflektory gasną, a finaliści są rzucani na głęboką wodę. W wielu wypadkach są to ludzie młodzi i nierozeznani w branży show biznesu. Ludzie z głowami pełnymi planów i oczekiwań.

Uczestnicy talent show, a w szczególności pierwsze trójki, są powiązani nie zawsze korzystnymi dla nich kontraktami. Stacje chcą na nich zarobić.
Przez około rok są promowani, maja wystąpienia, koncerty i zainteresowanie widzów. Przy tym, media koncentrują się w dużej mierze na ich życiu prywatnym lub wizerunku, a nie na tym co mają wokalnie do zaoferowania.
Potem nadchodzi kolejna edycja programu, nowi uczestnicy, ta machina która ich wcześniej wyniosła na szczyt znów zaczyna pracować, z tym, że dla innych.
Zainteresowanie widzów spada, coraz trudniej o koncerty, a i płytę przez pierwszy rok trzeba wydać.

Nagle się okazuje, że nie wszystkie drzwi są już otwarte i o wszystko trzeba walczyć. Prawdziwa szkoła życia, która wymaga niesamowitego samozaparcia i silnej woli od młodych wokalistów.

W show biznesie i w branży muzycznej w dużej części liczą się przede wszystkim znajomości, których ci młodzi ludzie jeszcze nie mają, a już w mniejszej części liczy się talent. Tylko poprzez układy otwierają się niektóre drzwi.

Przykład? Wokalista A, czasami nieświadomie, naraził się osobie B, która ma wpływy np. w radiu. Osoba B uprzedzona do osoby A nie puści jej singla w radiu. Osoba A nie ma jak dotrzeć do nowych odbiorców. Dlatego ważnym krokiem dla artysty jest wybór dobrego managera, który pokieruje go w gąszczu show biznesu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Andrzej
 • Andrzej
 • 13.06.2012 16:44

To chyba nie fani gienka, artykuł jest tendencyjny... trzeba było zadać sobie trud i przedstawić sprawę obiektywnie a nie zza szpaczych piór...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasandra
 • kasandra
 • 12.06.2012 02:33

No tak, dorwali się tu fani Gienka i zaczyna się jazda. Ale przyznajcie, że żyć bez Szpaka nie możecie? On nie pozostawia nikogo obojętnym...to jest właśnie ten fenomen, ten magnetyzm Szpaka, czego nie można powiedzieć o Gienku i o innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
arleta
 • arleta
 • 11.06.2012 10:50

Co za stek bzdur,bo jak można nazwać porównanie kariery dziecka z wiejskiej rodziny-Madzi Welc z przesadnie promowanym, zniewieściałym 21 letnim chłopakiem(Szpak) sponsorowanym przez milionera z koneksjami w mediach(W TVN).Jak można nie dostrzec wielkiej kariery Brodki,czy artysty(Loska), który nie kłaniając się komercji uzyskuje Złotą płytę i z nominacji dochodzi do finału Superjedynek,dając w Opolu występ przy największym aplauzie publiczności na całym tegorocznym festiwalu.Ten artykuł,to jest ewidentny przykład na dopychanie przeciętniactwa przez układy,znajomości i korupcję.Szpak to festynowy i firmowy śpiewak do kotleta,o przerysowanym wizerunku w celu ukrycia pod długimi, pomalowanymi paznokciami, karygodnych błędów i niedociągnięć warsztatu wokalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
artek
 • artek
 • 11.06.2012 10:11

Autorka ma bardzo krótką pamięć i bardzo wybiórczą,skoro pamieta o Szpaku,a zapomniała o Szymonie Wydrze,Ewelinie Flincie,Łukaszu Grobelnym,Justynie Steczkowskiej, Monice Brodce.Dziwne ,że zapamiętała Szpaka ,pomimo iż XF miżdąącą przewaga,wygrał pan Gienek Loska ,którego płyta zdobyła Złoto i 1 miejsce na Najlepsza Płytę rockową 20011,który jest frontmanem zespołu GLB, z doskonałym składem muzyków. i dają mnóstwo koncertów komercyjnych (w tym turne po Irlandii).Grał na jednych deskach z wielką,światową gwiazdą Warrenem Haynesem,wybrany przez niego na support z pośród wielu ubiegających się zespołów.Występujący w roli gwiazdy na wielu festiwalach blues rockowych w Polsce i ogólnie radzi sobie bardzo dobrze zawdzięczając wszystko wyłącznie ciężkiej pracy,a nie komercyjnemu podejściu do muzyki .Szpak,ro typowy przypadek dętej komercji i układzików.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ikar
 • ikar
 • 10.06.2012 18:52

Szpak może miał 3,5 oktawy,jak jeszcze śpiewał falsetem,bo falsetem śpiewa się na niedomkniętych strunach.Teraz jak gardło mu już zupełnie dojrzało ,łapie nie więcej niż 2,5 oktawy.Jeśli się coś pisze,to albo trzeba się na tym znać,albo zapytać profesjonalistów.Chłopak ma mocny głos,ale kompletnie wykłada się na warsztacie.Poza tym śpiewa jakby miał jakąś istotna wadę w budowie krtani.,no i dykcja oraz denerwująco manieryczny sposób śpiewania, bardzo przeszkadza w możliwościach dobrej oceny Szpaka, jako wokalisty.To jest typ piosenkarza ,dla ignorantów muzycznych .Typowo szpanerski sposób interpretacji i nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
areta
 • areta
 • 10.06.2012 18:28

Ten atrtykuł,świadczy właśnie o tym ,że trzeba mieć znajomości! Sspak jest promowany. wyłącznie za sprawą znajomości szefa agencji w której jest zatrudniony.Ten chłopak nagrał płytę która zdobyła status Najgorszej Płyty roku 2001 i bardzo kiepsko się sprzedaje pomimo gigantycznej trasy promocyjnej w EMPIKach.,nie miał jeszcze żadnego biletowego koncertu,oprócz festynowych występów gminnych(też wiadomo ,że takie uzyskuje się po znajomości lub za kasę pod stołem w gminie).Jego teledysk zebrał większość ocen ujemnych na You tube.W Orange Festiwal,występował z racji 2 nagrody w Xfactor ,a nie wygrywając konkurs na support. Szpak ma grupkę psychofanów ,którzy piszą mu pochwalbne posty, pod kilkoma nickami na osobę, w każdym dostępnym forum W Opolu nie wystąpił z nominacji... i po swoim występie został przez profesjonalistów oficjalny wysłany na lekcje emisji głosu.Ten artykuł taż jest tendencyjny! ?Jest wielu innych wokalistów którym się udało,a Szpak bez znajomości nie uzyskałby wiele ,bo ma ogromne braki warsztatu wokalnego Niezły głos,to nie wszystko! Potrzebna jest jeszcze ciężka praca nad warsztatem i jej efekty.,czego u Szpaka niestety brak.To ewidentny śpiewak do kotleta !.Efekciarski ,a nie efektownyO

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasandra
 • kasandra
 • 09.06.2012 19:40

Mam nadzieję, że Szpak pokona wszelkie przeszkody i swoim talentem zauroczy opornych na artyzm i nietuzinkowość. Mnie zachwycił od samego początku i nie wierzę, by taki utalentowany chłopak nie osiągnął w naszym kraju statusu prawdziwej gwiazdy, gdyż On jak nikt, posiada wszelkie atuty ku temu.
Życzę Michałowi, by spotkał na swej drodze odpowiednich ludzi, którzy ułatwią mu zaistnienie na polskiej scenie muzycznej...by w pełni rozwinął swoje skrzydła.
Autorce gratuluję artykułu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentator
 • Komentator
 • 09.06.2012 15:43

Bardzo podoba mi się tekst, jednak nie zapominałbym o płycie Pana Loski z bandem. Niezależnie od upodobań muzycznych cenię człowieka za konsekwencję i szybki rozwód z promotorem. Co do Szpaka, walcz młodzieńcze, walcz, jest światełko w tunelu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Matta
 • Matta
 • 09.06.2012 14:43

Bardzo dobry artykuł, gratuluję autorce :) Uważam, że wizerunek Szpaka to jego atut a nie przeszkoda. Niestety to czy jego gwiazda będzie świecić jasno i długo zależy w dużej mierze od tego jakich ludzi spotka na swej drodze bo takie sa realia...życzę mu pod tym względem dobrych wyborów :) I jestem dumna, ze jestem w grupie ludzi, którzy tak mocno uwierzyli w jego talent.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ami Molik
 • Ami Molik
 • 09.06.2012 13:59

Tak udział tych utalentowanych ludzi w tego typu programach jest obietnicą ,wygrana wielkim początkowym tryumfem ,potem okazuje się ,ze trzeba jeszcze przejść wyboistą drogę usłaną kamieniami,nie raz ,nie dwa potknąć się ,aby w swoim rytmie dojść do dojrzałości artystycznej ,co też nie wielu się udaje.Trzymam kciuki za Michała Szpaka ,mam nadzieję ,że jemu się uda .Ma niesamowite możliwości wokalne i posiada nietuzinkową osobowość. Brawa za artykuł !:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.