Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8478 miejsce

"Życie sportowe w Drugiej Rzeczypospolitej" - Krzysztof Szujecki

Na pierwszy rzut oka można by się spodziewać, że "Życie sportowe w Drugiej Rzeczypospolitej" będzie pozycją encyklopedyczną opisującą polski sport w latach międzywojennych.

Okładka książki / Fot. Fot.Lesław AdamczykRównież po przekartkowaniu sądzimy, że książka taka właśnie będzie. Jednak, gdy tylko zaczniemy ją czytać, okazuje się, że z całą pewnością nie jest to nudna pozycja przeznaczona tylko dla historyków sportu. Opisuje ona wiele szalenie interesujących historii ludzi uprawiających sport w latach międzywojennych. Dowiemy się jak rozwijał się sport polski po I wojnie światowej, na jakie natrafiał problemy (głównie finansowe, wojenne, przygotowawcze).

Poznamy bliżej tak znanych sportowców jak Wacław Kuchar, Janusz Kusociński i inni. Byli oni znani nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Poznamy burzliwe początki polskich reprezentacji olimpijskich, hokejowej, futbolowej, sukcesy lekkoatletów, kolarzy, szermierzy, bokserów. To właśnie wielkie osiągnięcia wioślarzy, bokserów, hokeistów (medaliści mistrzostw Europy), pionierów łucznictwa kształtowały cały ruch sportowy w II Rzeczpospolitej.

To dzięki nim, między innymi, odbyła się w Warszawie sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W pamięci pokoleń pozostała wspaniała postawa Jadwigi Jędrzejowskiej w finale Wimbledonu, wspominana z okazji występu Agnieszki Radwańskiej czy wicemistrzostwo świata, jakie zdobył Stanisław Marusarz w skokach narciarskich, przypominane w czasach, gdy na skoczniach królował Adam Małysz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 15.07.2012 17:26

Sportem intereuję się tyle, ile wypada osobie w moich kręgach kulturowych. Ale jedno wiem na pewno, niektórym sport sprzyja i to nie tylko w sferze zdrowotnej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z recenzji jasno wynika, że to wartościowa pozycja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tekst wkradł się błąd. W Wimbledonie grała Jadwiga Jędrzejowska, a nie Jędrzejewska. Szkoda, że redagujący zostawił w dwóch miejscach niczym nie uzasadnione spacje, które "rozbijają" niepotrzebnie zdania. A książka pewnie ciekawa i ma u mnie spore szanse na przeczytanie, tylko musi poczekać w kolejce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra recenzja, ale nie poczytam, bo mnie zycie sportowe w ogole nie interesuje. Ani w II , ani w III, ani w IV RP. Chociaz, kto wie?... Podczas Euro obejrzałem az 4 czy 5 meczow. Po ra zpierwszy od 1974 roku
I mecz o zlotosiatkarzy też!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.