Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23605 miejsce

"Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy" – dawna anatomia stolicy

Wydawnictwo Iskry podarowało czytelnikom fascynującą gawędę o rozwoju i organizowaniu się życia w Warszawie na przestrzeni wieków. Tom „Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy” Stanisława Milewskiego odsłania dawne oblicza stolicy.

Stanisław Milewski: Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2013 / Fot. Okładka książki Długo czekać było trzeba na dokumentalny przewodnik historyczny po ulicach, placach, ogrodach Warszawy. Miłośnikom miasta pozostawało snuć wyobrażenia na podstawie rozmieszczonych w mieście tablic informacyjnych, które z racji formy oferują jedynie encyklopedyczne dane. Stanisław Milewski, varsavianista, autor opublikowanych prac: Codzienność niegdysiejszej Warszawy, Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy, Intymne życie niegdysiejszej Warszawy, podjął ten interesujący, nowatorski temat, by wypełnić doskwierającą warszawiakom i turystom lukę w literaturze poświęconej miastu. Jego najnowsza książka Życie uliczne niegdysiejszej Warszawy pisana jest, podobnie jak poprzednie, z pasją, która udziela się czytelnikowi.

Tytuł dzieła dokumentalnego, które czyta się jak barwną powieść, znakomicie określa temat i charakter publikacji. Nawiązuje swoją formułą do poprzedniej książki autora, tworząc jej dopełnienie. W obu tytułach pojawia się znamiennie rzadkie słowo o posmaku archaicznym „niegdysiejsza”, które jest kluczem do przedstawionej historii. Mimo że opowieść dotyczy przeszłości miasta, prezentuje obraz, który nie odbiega zbyt daleko od aktualnego, nie traci z nim związku. Przedstawione sceny życia Warszawy z XVIII i XIX wieku pozostawiły ślady we współczesnym kształcie miasta. Okazuje się też, że w zmienionym sztafażu odbywają się one nadal we współczesnej stolicy, podobnie jak w każdym innym mieście.

Niezwykle starannie wydana publikacja, bogato ilustrowana zdjęciami, rycinami, wycinkami gazetowymi, rysunkami Ilustracja w książce satyrycznymi, wyróżnia się na rynku wydawniczym. Piękna graficzna szata stanowi właściwą oprawę dla pomnikowej treści źródłowej opowieści o Warszawie. Książka Stanisława Milewskiego roztacza przed czytelnikiem ulotne obrazy życia, by pomóc w wyobrażeniu przemian cywilizacyjnych, jakim uległa przestrzeń życia człowieka. Dla wielu odbiorców niektóre informacje mogą się okazać rewelacją, uzmysłowieniem zjawisk, nad jakimi dotąd się nie zastanawiali. Każdemu zaś oferuje autor barwny i dynamiczny obraz życia we wszystkich jego przejawach, a więc z uwzględnieniem wielowarstwowości społeczeństwa. Unaocznia go, tym samym przenosząc w przeszłość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.