Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6209 miejsce

Życie w drodze, czyli ile naprawdę zarabiają kierowcy ciężarówek

Godziny spędzone za kierownicą i wiele dni poza domem. W takich warunkach pracują truckerzy czyli kierowcy ciężarówek. Jak sami twierdzą, coraz częściej, aby zarobić, trzeba kombinować. Czy jest to opłacalna praca?

 / Fot. Elkawe, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Volvo_LKW_FH-Sattelzug.JPG Zagranica kusi zarobkami

Jak podaje serwis Wirtualna Polska średnie miesięczne wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wynosi ok. 2,5 tysiąca złotych. Dla wielu z nich to kwota niewystarczająca. Coraz częściej truckerzy szukają pracy za granicą.

Popularne stają się wyjazdy do Wielkiej Brytanii i praca w charakterze kierowcy autobusów. Niektórzy mają szczęście i nadal siadają za kółkiem ciężarówek. Na Wyspach pracuje się średnio około 70 godzin tygodniowo. Pensja uzależniona jest od wielu czynników. Każda godzina w tygodniu to ok. 10 funtów za godzinę, soboty po 12 funtów, a niedziele nawet do 18 funtów za godzinę.  / Fot. Omega933, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Edmar_(tir).jpg

- Jeździłem w naszym kraju i zwyczajnie uciekłem, miałem dość oszukiwania i kombinowania jak nie stracić prawa jazdy. Teraz nie muszę tego robić. To jest plus tej pracy. Minusem natomiast jest fakt, iż bardzo tęsknię za domem i to mnie dobija. Żal mi, że czas ucieka a moje dzieci rosną i ja tego nie widzę - twierdzi kierowca z Polski, który znalazł zatrudnienie na Wyspach. Coraz częściej polscy kierowcy decydują się na podjęcie pracy za granicą. Takie rozwiązanie jest dla nich bardziej opłacalne.

Zazwyczaj pracuje się 6-8 tygodni, po czym jedzie się do domu na 1-2 tygodnie. Tak zarobić można ponad 5 tys złotych.

"Na lewo" sporo można dorobić

 / Fot. Usien, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Scania_R620_blue_Truck.JPG Podstawowe wynagrodzenie w Polsce to ok. 1500 złotych. Do tej sumy należy doliczyć diety wypłacane za każdy dzień w trasie. Za krajowe trasy stawka waha się w granicach 100 złotych. Ci którzy często siadają za kółko potrafią i w kraju wyciągnąć ponad 5 tys. złotych miesięcznie. Kierowcy, którzy swój czas dzielą z obowiązkami rodzinnymi i tym samym mniej godzin są w drodze zarabiają niekiedy o połowę mniej.

Niemałe pieniądze są także z kombinowania. "Po każdej trasie kierowcy odlewali sobie benzynę, którą potem sprzedawali. Oficjalnie zgłaszali, że auto pali 35 litrów na 100 km., jednak okazywało się, że bez załadunku dużo mniej. Tak oszczędzali" - mówi jeden z właścicieli firmy spedycyjnej. Parę osób musiało pożegnać się z pracą, kiedy prawda wyszła na jaw - dodaje.

Kierowca to zawód wymagający odpowiedzialności i wiele poświęcenia, szczególnie życia prywatnego. Można dużo zarobić, ale wymaga to wiele wyrzeczeń i wytrzymałości, zarówno tej fizycznej i psychicznej. Wszystkim kierowcom życzymy zatem szerokości!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.