Facebook Google+ Twitter

Życiowe role Balzaka

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-03-20 08:53

O życiu Balzaka napisano tomy. Co jest prawdą, co fikcją, a co pozostanie na zawsze już tylko legendą, warto przeczytać we wznowionej właśnie biografii pisarza pióra Stefana Zweiga.

 / Fot. © Indigo / Mary Evans Picture Library"Balzac. Biografia", bo taki tytuł nosi, ukazująca się w nowym wydaniu książka autorstwa Stefana Zweiga, ponownie daje możliwość przyjrzenia się z bliska losom człowieka, którego bieg życia na dobre przeszedł już do historii.

W życiu pisarza poezja zawsze brała górę nad rzeczywistością, choć początek wcale tego nie zapowiadał. Honoriusz Balzak urodził się w 1799 roku jako syn prostego wyrobnika wiejskiego. Jego dzieciństwo nie należało do szczęśliwych. Tuż po narodzinach oddalony został od rodziny na długie lata. Z tego powodu jeszcze w dorosłym życiu permanentnie będzie odczuwał brak miłości. Nie wiodło mu się również w szkole. Ten przedwcześnie dojrzały, odstający od reszty uczniów marzyciel, wyróżniał się jednak fenomenalną pamięcią i pasją czytania.

Przedwiośnie sławy

Nim został wielkim Balzakiem, nie mając poczucia własnej wartości, zaangażował się w tworzenie rzemiosła najniższego kalibru. Pod licznymi pseudonimami wydawał dużą ilość poczytnych powiastek, które sam nazywał „świństwem literackim”. Po latach bez powodzenia wyprze się ich autorstwa. Pierwsze utwory sygnowane jego nazwiskiem ukazały się w 1829 roku. Intensywność działania Balzaka dotyczyła wszystkiego, w co pisarz się angażował. Nie potrafił myśleć, pracować, ani żyć w małych wymiarach. Jednak właśnie dzięki tej obsesji, w głowie Balzaka zrodziła się z początku myśl, a potem monumentalne, acz nieukończone dzieło „Komedia ludzka”, która miała obejmować sto czterdzieści cztery pozycje.

Zawodowe fantazje Balzaka

Energia i witalność tego genialnego pisarza próbowały znaleźć ujście również w pracy zawodowej. Jednak liczne profesje, w które Balzak zaangażował swoje siły nie przyniosły pisarzowi chwały, co więcej zupełne bankructwo. A zajmował się Balzak niejedną dziedziną; wydawał książki, redagował pisma, prowadził drukarnię oraz odlewnię czcionek. Te porażki w życiu zawodowym sprawiały zawsze, że pisarz wracał do jedynego świata, w którym mógł rozwinąć swoją twórczą fantazję – do świata sztuki. I dopiero wówczas, gdy zawodził w świecie realnym, dojrzewał do tego, aby zbudować piękniejszy, będący ponad tamtym świat. Nigdy jednak żadna klęska nie złamała go na tyle, aby miał się poddać. Wręcz przeciwnie, gdy upadało to, co zbudował, wówczas budziły się w nim wolność i przekonanie, że znów wszystko może rozpocząć na nowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No to będę czytał. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hańska w życiu Balzaka tak naprawdę nie odegrała wielkiej roli. To nam Polakom, wydaje się tylko, że to zaszczyt dla historii, że że miała romans z Balzakiem, a potem, na dwa lata przed jego śmiercią, została jego żoną. Uważam, że była próżna i egoistyczna. A poza tym dla mnie życie Balzaka ma w sobie dużo więcej ciekawszych treści niż marginalny wątek miłosny. Napisałam, że mogłoby zaboleć nas Polaków, bo o Hańskiej nie padają w książce zbyt pochlebne słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czuję, że muszę to przeczytać! dzięki! +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rola naszej rodaczki nie należy do pozytywnych, dlatego uznałam, że lepiej ten wątek przemilczeć. Mogłoby zaboleć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.