Facebook Google+ Twitter

Życiowy optymizm jest zapisany w genach ludzi

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-27 08:19

Pesymiści, którzy zawsze widzą szklankę w połowie pustą, a nie pełną, mogą winić swych przodków. Niepoprawny optymizm jest bowiem zapisany w naszych genach - wynika z badań opublikowanych na łamach brytyjskiego pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Modelka Marta Rybicka / Fot. Piotr Krzyżanowski/POLSKABrytyjscy badacze ustalili, że patrzymy na życie przez różowe okulary pod warunkiem, że po obojgu rodzicach odziedziczymy dłuższą wersję genu 5-HTTLPR. Odgrywa on kluczową rolę w działaniu serotoniny - neuroprzekaźnika, którego wysoki poziom w mózgu odpowiada za pogodny nastrój.

Znane są trzy warianty (czyli tzw. allele) genu 5-HTTLPR - dwa krótkie i jeden długi. Te pierwsze już wcześniej powiązano m.in. ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz skłonnościami samobójczymi.

Uczeni z Uniwersytetu w Essex postanowili dokładnie sprawdzić, w jaki sposób nasze wyposażenie genetyczne wpływa na reakcje wobec przyjemnych i nieprzyjemnych obrazów. To z kolei miało określić, jak nasze DNA warunkuje optymizm lub pesymizm. Przed badaniem ochotnikom przeprowadzono testy, by określić, który wariant genu 5-HTTLPR jest u nich dominujący.

Potem 97 badanym wyświetlano obrazy podzielone na trzy kategorie: negatywną, pozytywną i neutralną. Na każdej planszy znajdowały się po dwa obrazy z różnych kategorii, a uczeni - śledząc ruchy gałek ocznych ochotników - notowali, na której części slajdu najdłużej zatrzymywali oni wzrok.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.